Pátek 18. 01. 2019

Fed bude se zvyšováním úroků nadále opatrný

22.06.2016

Zvýšená globální rizika a útlum na americkém trhu práce ospravedlňují dosavadní opatrný přístup k dalšímu zvyšování úrokových sazeb v USA. Americká centrální banka (Fed) si musí být před dalším takovým krokem jistá, že domácí ekonomika pokračuje v dostatečně silném růstu, řekla dnes šéfka Fedu Janet Yellenová.

zpráva Fed bude se zvyšováním úroků nadále opatrný

"Tempo zlepšování na trhu práce se nedávno podle všeho zpomalilo, což naznačuje, že náš obezřetný přístup . .. je nadále přiměřený situaci," uvedla Yellenová ve svém pololetním vystoupení v bankovním výboru Senátu. Poukázala rovněž na přetrvávající rizika na globálním poli, která vedla Fed v letošním roce k odkládání dalšího růstu úroků. Mezi ně patří útlum čínské ekonomiky, nízké ceny ropy a v poslední době i dopady možného vystoupení Británie z Evropské unie.

Fed tak prozatím bude muset počkat, až si bude jistý, že ekonomika USA dál oživuje a že na trhy nedopadne šok v podobě takzvaného brexitu. Yellenová podle agentury Reuters dodala, že i tak zůstane základní sazba Fedu "po nějakou dobu" nízká.

Měnový výbor Fed nechal minulý týden svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Loni v prosinci ji poprvé zvýšil z minima nula až 0,25 procenta, na němž byla sedm let, poté ale zaujal obezřetnější postoj, protože útlum čínské ekonomiky spolu s propadem cen ropy vyvolal rozsáhlé výkyvy na finančních trzích.

Centrální banka minulý týden nenaznačila, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát.

Fed na posledním zasedání zhoršil odhady růstu americké ekonomiky na letošní i příští rok na dvě procenta. Podle předchozí prognózy měla největší světová ekonomika letos vykázat růst o 2,2 procenta a napřesrok o 2,1 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity