Pátek 18. 01. 2019

Fed rozhodne, zda poprvé od roku 2006 zvýší úrokové sazby

17.09.2015

Washington - Měnový výbor americké centrální banky (Fed) dnes rozhodne, zda už nadešel čas zvýšit základní úrokové sazby. Ty jsou od globální finanční krize roku 2008 na historickém minimu těsně nad nulou a pokud se Fed rozhodne je zvýšit, bude to poprvé po téměř deseti letech. Načasování procesu zpřísňování měnové politiky bude zřejmě nejzásadnějším rozhodnutím Fedu od nástupu jeho současné šéfky Janet Yellenové v únoru loňského roku.

zpráva Fed rozhodne, zda poprvé od roku 2006 zvýší úrokové sazby

Načasování růstu úrokových sazeb je klíčové pro finanční trhy, na nich se ale ohledně zahájení tohoto kroku v poslední době nejistota spíše zvýšila. Zatímco v minulých týdnech mírná většina ekonomů čekala zvýšení úroků již dnes, středeční anketa agentury Reuters ukázala, že takových už je méně než polovina.

Fed dával letos opakovaně najevo, že při rozhodování o úrocích bude vycházet hlavně ze situace na trhu práce a z vývoje inflace. Zatímco trh práce se zlepšuje, inflace zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu a v srpnu spotřebitelské ceny poprvé za sedm měsíců klesly. Skeptici ale především poukazují na nedávné otřesy na globálních trzích, vyvolané zejména signály dalšího zpomalování růstu čínské ekonomiky.

Centrální banka od konce roku 2008 v zájmu podpory ekonomiky drží základní sazbu na jednodenní mezibankovní půjčky na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. V minulých letech podporoval Fed ekonomiku rozsáhlými nákupy dluhopisů a dalších aktiv, loni ale program nákupů dluhopisů ukončil. Od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity