Sobota 19. 01. 2019

Finanční trhy drtí propad cen komodit

25.08.2015

Komoditní krize, zejména propady cen ropy a zemního plynu, si razí svou cestu skrz finanční trhy. Situace, která by mohla přinést nižší ceny pro koncové spotřebitele na čerpacích stanicích, si však zatím spíše vybírá své ekonomické oběti. Například Alpha Natural Resources, druhý největší producent uhlí v USA, požádal o ochranu před věřiteli. Další firmy by mohly následovat. Akciový index sledující výkonnost společností v této oblasti ztratil od května více než polovinu své hodnoty, přičemž některé společnosti v něm obsažené přišly dokonce o 80 procent.

zpráva Finanční trhy drtí propad cen komodit


Takzvané "Green Bonds" španělské Abengoa, která podniká v obnovitelných zdrojích, se momentálně obchodují těsně nad 50 % nominální hodnoty. Množící se hromadné žaloby "oklamaných" investorů navíc situaci rozhodně nepomáhají. Hrozící bankrot by byl prvním v oblasti takto označovaných dluhopisů a trh, jehož boom jsme viděli hlavně v první polovině tohoto roku, by mohl zajímavě otestovat.

Propadu hodnoty svých akcií či dluhopisů čelí i další producenti alternativních paliv, jak sílí nervozita investorů z možných následků propadu cen komodit. Objevují se dokonce spekulace, že by Fed mohl kvůli této situaci oddálit své nadcházející rozhodnutí o dalším směřování své měnové politiky.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity