Sobota 19. 01. 2019

Fintech Daily: Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

04.04.2016

Tržní hodnota bitcoinu prolomila šest miliard dolarů. FinTech láká kapitál, rok 2016 zatím úspěšný.

zpráva Fintech Daily: Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?

Jaká je aktuální kapitalizace digitálních měn?
Kapitalizace digitálních měn je na vzestupu. Z historického hlediska byl jedním z nejzvučnějších momentů 30. březen 2013, kdy hodnota bitcoinových aktiv přesáhla miliardu dolarů, zatímco nebitcoinová aktiva „fungující“ na bázi technologie blockchain v ten samý měsíc čítala „pouhých“ 92 milionů dolarů.

Jak se situace změnila o necelé tři roky později? Původní čísla se dnes zdají být až směšná. Podle serveru Venture Beat dosáhla celková tržní kapitalizace bitcoinových aktiv v březnu 2016 hodnoty 6,318 miliardy dolarů, což v porovnání s rokem 2013 představuje nárůst o 300 %. V případě nebitcoinových aktiv byl boom ještě razantnější. Aktuálně se pohybujeme na 1,602 miliardách dolarů. Míra růstu oproti číslům před třemi roky tak dosáhla astronomických 1600 %.

V případě bitcoinu však stále nejde o rekord. Ten byl pozorován v prosinci roku 2013, kdy tržní kapitalizace měny dosáhla více jak 13 miliard dolarů. U nebitcoinových aktiv obchodovaných v rámci technologie blockchain už o rekord jde.

Z historického hlediska drží rekord bitcoin se svými 13 miliardami dolarů, na druhém místě je pak Ether s více jak miliardou dolarů. Třetí příčka pak patří Litecoinu s 934 miliony. Pokud bychom upravili pořadí dle aktuální hodnoty kapitalizace, první dvě místa jsou beze změny, zatímco třetí obsadil Ripple.

Zaměříme-li se na pět nejobchodovanějších nebitcoinových měn, je patrné, že na nejvyšších číslech je především Ether, poté následuje Ripple a Litecoin.

Jaký je rok 2016 v oblasti FinTech?
Společnosti pracující s nejnovějšími finančními technologie se čím dál tím více dostávají do středu zájmu kapitálu. Potvrzují to i čísla společnosti Financial Technology Partners. Podle jejího šetření v lednu připlulo do FinTech sektoru více jak 7 miliard dolarů, přičemž v lednu pak dalších 1,5 miliardy. O trochu horší už byla situace v březnu. Minulý měsíc bylo reportováno „pouze“ 109 finančních dealů, které vyústily v investice o velikosti téměř 900 milionů dolarů.

Z hlediska jednotlivých oblastí je největší zájem o úvěrové a bankovní společnosti (26 %). Na druhém místě se pak umístily firmy zabývající se obchodování s cennými papíry a správou aktiv (23 %). Třetí příčka pak patří e-commerce a platebnímu styku (16 %).

Z jednotlivých společností je jasným vítězem investiční firma Betterment. Do její „kapsy“ v březnu připlulo dodatečných 100 milionů dolarů. Na druhém místě se pak umístila společnost Gusto se svými 67 miliony dolarů a po ní Connecture s 52 miliony.

Ze samotných investorů je pak možné zmínit firmu 500 Startups, Index Ventures, Silicon Valley Bank, Citigrioup či Goldman Sachs.

Zdroj: Roklen24

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity