Středa 12. 12. 2018

Firma neevidovala zpracovávané odpady, půlmilionové pokutě se brání

15.06.2016

Pokutu půl milionu korun vyměřila inspekce životního prostředí firmě Robstav stavby k.s. za to, že na Plzeňsku provozovala mobilní recyklační linku k drcení a třídění odpadů ze staveb v rozporu s provozním řádem. Společnost se chce bránit žalobou.

zpráva Firma neevidovala zpracovávané odpady, půlmilionové pokutě se brání

Podle plzeňské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) firma Robstav v roce 2013 přijímala odpady ke zpracování od různých subjektů, aniž by evidovala, o jaký odpad jde. Tím se dopustila porušení zákona o odpadech.


Navíc svou mobilní recyklační linku poskytovala jiným subjektům, aniž by předem řádně ohlásila, kde bude linka umístěna. Podle ředitelky plzeňského inspektorátu Petry Horčicové docházelo k nakládání s odpady nejasného původu ve Zruči-Senci, v Tymákově a ve Vejprnicích.


„Firma tak vážným způsobem neplnila své evidenční a ohlašovací povinnosti. Kontrolním orgánům tím snižovala možnosti účinné kontroly,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.


Inspektoři už tuto firmu v minulosti pokutovali opakovaně. Za neposkytnutí součinnosti a neumožnění výkonu kontrolní činnosti jí bylo uloženo pět pokut v celkové výši 850 tisíc korun.


Robstav se bude proti pokutě bránit správní žalobou
„Firma všemožnými způsoby komplikuje naši kontrolní činnost, neposkytuje požadované doklady a informace. Na naše dotazy však opakovaně sděluje, že s odpady nenakládá, že k tomuto účelu pronajala bezúplatně a na základě ústní smlouvy techniku třetí osobě,“ popsala jednání společnosti Petra Horčicová.


Podle právníka Filipa Toula, který společnost Robstav zastupuje, už firma pokutu za neposkytnutí součinnosti uhradila. Nelze to však ověřit, protože Celní úřad, který pro ČIŽP pokuty vymáhá, tuto informaci podle mluvčího Davida Nového nesmí zveřejnit.


Proti poslední půlmilionové pokutě se Robstav dvakrát odvolal. Po posledním rozhodnutí ministerstva životního prostředí už je pravomocná. Firma se proti verdiktu bude bránit správní žalobou u Městského soudu v Praze.


„Ministerstvo životního prostředí se s našimi námitkami, které byly uvedeny v odvolání, nevypořádalo. Máme za to, že i kdyby byla pravda, co je firmě kladeno za vinu, tak je tento správní delikt promlčený,“ sdělil Filip Toul.

Zdroj: iDNES

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity