Pondělí 10. 12. 2018

Firmy budou pomáhat ČNB s korunou

01.12.2016

ČNB včera zveřejnila čerstvou sadu čísel z oblasti bankovní, měnové a úrokové statistiky. Velmi zajímavá je situace u úvěrů českým nefinančním podnikům. Pod vcelku nezáživnou pokličkou růstu celkových firemních úvěrů letos mírně pod 7 % je skryt zarážející trend: zatímco úvěry v korunách v posledních měsících prakticky přestaly růst (tj. co si některé firmy půjčí, to jiné ve stejnou dobu splatí), cizoměnové úvěry už od února rostou dvojcifernými tempy. A čím dál rychleji.

zpráva Firmy budou pomáhat ČNB s korunou

Z pohledu dotčených firem nemusí jít nutně o spekulaci na posílení koruny po skončení kurzového závazku ČNB. Pravděpodobnější je, že se čeští exportéři letos prostě jen rozhodli posílit svou imunitu proti posílení koruny cestou přirozeného zajištění – tj. více sladit měnu výdajů s měnou příjmů – namísto čím dál dražšího finančního zajištění. Každopádně jde o hezký příklad tenké hranice mezi hedgingem a spekulací.

Posunu firem od finančního k přirozenému zajištění by odpovídal i poznatek v rámci šetření ČNB a Svazu průmyslu, že podíl exportu pokrytý finančním hedgingem je letos, kdy už je konec pevné koruny skoro „za dveřmi“, paradoxně zřetelně nižší než v předchozích letech. 

Nynější nabírání cizoměnových úvěrů firemním sektorem naznačuje nižší pozávazkovou poptávku po koruně. Slábne tak jeden tlak na její budoucí posilování. To hraje do karet ČNB, které by se nadměrné posilování z vícero důvodů nelíbilo.
 
V budoucím boji proti přehnané apreciaci české měny tak ČNB vedle zahraničních spekulantů získává dalšího spojence. A ve mně tak dál roste pocit, vyjádřený čerstvě například i členem vedení ČNB Vojtou Bendou, že po skončení závazku se žádné velké kurzové posilování konat nebude.

Zdroj: Kurzy

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity