Pátek 18. 01. 2019

Fond České spořitelny koupil kanceláře, teď chce mrakodrap na Pankráci

29.04.2016

ČS nemovitostní fond získal do svého portfolia pražskou kancelářskou budovu Rohan Business Center. Rakouská developerská společnost Karimpol za ni dostala 25,2 milionu eur. Budova je téměř ze 100 procent pronajata, největší plochu v ní obsadila investiční skupina Natland.

zpráva Fond České spořitelny koupil kanceláře, teď chce mrakodrap na Pankráci

Realitní fond České spořitelny koupil pražskou kancelářskou budovu Rohan Business Center. Za čtyři roky starou novostavbu zaplatil rakouské developerské společnosti Karimpol 25,2 milionu eur, v přepočtu více než 680 milionů korun.

Fond zhodnocuje finanční prostředky přibližně 40 tisíc drobných investorů, jeho roční výnos za loňský rok dosáhl 2,3 procenta. Postupně obnovuje své realitní portfolio - zaměřuje se více na prémiové a velké komerční nemovitosti. Loni naopak prodal starší kancelářský objekt v Ostravě.

Naprostá většina kancelářských ploch nově koupené budovy je obsazena, největším nájemcem je investiční skupina Natland. Dům stojí na Rohanském nábřeží v Karlíně, kde v posledních letech vyrostla řada nových administrativních center. "Splňuje požadavky realitního fondu z pohledu lokality i kvality," uvedl k akvizici Filip Kubricht, předseda představenstva Reico investiční společnosti České spořitelny, která fond spravuje.

Zájem o City Tower na Pankráci
Stávající portfolio ČS nemovitostního fondu se s kancelářskou budovou Rohan rozrostlo na 10 objektů, jejichž tržní hodnota je něco přes sedm miliard korun.

Aktuálně má Reico rozjednaný mnohem větší obchod, jedná o koupi nejvyšší pražské administrativní budovy City Tower na Pankráci. Jak HN informovaly dříve, skupina PPF, současný vlastník City Tower, by mohla za nemovitost inkasovat 180 milionů eur. Pankrácký věžák je nejenom vyšší než Rohan, ale má také několikanásobně větší nájemní plochu.

Prostory v budově Rohan se developerovi dlouho nedařilo pronajmout. Mimo jiné proto, že stavba byla dokončena začátkem roku 2012, tedy v období realitního útlumu. Navíc se v Karlíně ve stejnou dobu kolaudovala konkurenční administrativní centra − Futurama na Invalidovně a projekt River Garden, jenž s Rohanem přímo sousedí.

Eduard Forejt z poradenské společnosti JLL zmiňuje ještě jeden důvod prvotního neúspěchu Rohanu u nájemců − chladně působící recepce. "Developer po dvou letech recepce předělal a výsledek se dostavil. Nový design nájemce oslovil," řekl Forejt.

Investory lákají nákupní centra
Komerční nemovitosti zůstávají i letos hitem investorů. Důvodem je přetlak volných peněz na trhu a snižující se úrokové sazby u bankovních úvěrů.

Vloni utratili investoři za tuzemské komerční reality v souhrnu 2,8 miliardy eur. Letošní rok bude zřejmě o něco slabší, pokud se ale dotáhnou některé rozjednané transakce, mohl by být stejně dobrý jako ten loňský. Ve své ročence Trend Report 2016 to odhaduje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Vedle kanceláří mění vlastníky i obchodní centra. Za Forum Ústí nad Labem zaplatila realitní společnost New Europe Property Investments 82,6 milionu eur. Prodává se také pražské OC Letňany, nákupní centra v Liberci či v Brně.

Prodej pražského obchodního domu Kotva, který byl v médiích považován za hotový, se ale podle informací HN zadrhl. Pražská správa nemovitostí začátkem roku za budovu nabídla 80 milionů eur a nyní údajně požaduje třímilionovou slevu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity