Sobota 15. 12. 2018

Glasenberg bojuje o přežití komoditního obra Glencore

05.10.2015

Akcie komoditní a těžařské firmy letos oslabily o 68 procent. Její hodnota tak klesla o 44 miliard dolarů. Po panickém výprodeji z pondělí 29. září se vedení v čele s Ivanem Glasenbergem podařilo přesvědčit investory, že společnost bude i nadále schopna splácet své vysoké dluhy. Glencore zavedl mimořádná opatření na snížení dluhů. Zrušil dividendu a rozprodává majetek.

zpráva Glasenberg bojuje o přežití komoditního obra Glencore

Výkonný ředitel a spolumajitel společnosti Glencore Ivan Glasenberg strávil velice náročný týden uklidňováním nervózních akcionářů, věřitelů a obchodních partnerů. Vše odstartoval panický výprodej akcií švýcarského komoditního gigantu minulé pondělí, kdy jejich hodnota spadla o 30 procent. A to poté, co se na trhu začaly šířit zvěsti, že společnost nebude schopna splácet své obrovské dluhy v celkové výši okolo 30 miliard dolarů.

A zdá se, že se úsilí osmapadesátiletému miliardáři vyplatilo. Během následujících dní i díky ujištění, že firma žádné potíže se solventností nemá, se její akcie vrátily téměř na stejnou cenu, ze které začaly před týdnem padat. I tak ale od začátku roku ztratily přes 68 procent a tržní hodnota firmy klesla o 44 miliard dolarů.

Příliš velké sousto?
Bylo mu 27 let, když Ivan Glasenberg v roce 1994 spolu s dalšími manažery za 1,2 miliardy dolarů odkoupil firmu Marc Rich and Co. a přejmenovali ji na Glencore. Zpočátku fungovala pouze jako obchodník s komoditami, postupně ale začala skupovat i doly a další aktiva. V květnu 2011, v době vrcholícího komoditního boomu, uvedl společnost na akciový trh. Hodnota Glasenbergova majetku byla devět miliard dolarů.

Téměř po třicetimiliardové fúzi se společností Xstrata v roce 2013 se Glencore dostal do první těžařské ligy. Glasenberg tehdy novinářům říkal: "To si pište, že jsem teď optimistický." Vytvořil si dokonce mapu dolů, které by v budoucnosti chtěl odkoupit od konkurence. Starosti mu dělala jen udržitelnost ceny komodit. Glasenbergovy obavy se naplnily, když firmu i její akcie těžce zasáhl pokles cen nerostných surovin, zejména mědi a uhlí.

Navíc s Xstratou kromě měděných a uhelných dolů švýcarská firma převzala i dluh ve výši 15 miliard dolarů − obojí ji teď stahuje ke dnu. Společnost v srpnu oznámila, že v prvním pololetí vykázala ztrátu 676 milionů dolarů (před rokem byla v zisku 1,7 miliardy), tržby jí klesly o čtvrtinu na 85,7 miliardy.

Klíčové je pro Glasenberga snižování dluhu. Před měsícem představil plán, jak jej do konce příštího roku srazit zhruba o třetinu. Součástí mimořádných opatření je prodej majetku a zrušení dividendy (jen to ušetří kolem 2,4 miliardy dolarů). Firma vydala nové akcie za 2,5 miliardy dolarů, z nichž 22 procent koupili i Glasenberg a další členové managementu. Investory to ale neuklidnilo a akcie jsou od té doby zase o něco níže. Pocítil to i Glasenberg, s 8,4 procenta největší akcionář firmy, jehož jmění se ztenčilo na současných 1,8 miliardy dolarů.

Sebevědomý jako vždy
Po panice z pondělí 29. září ale byl ještě o 600 milionů chudší. Situace přinutila Glasenberga nasednout do tryskáče a zachraňovat, co se dalo. Během týdne navštěvoval doly, banky, kanceláře, shromažďoval informace i ve více než dvou zemích za den. Na cestách se pokoušel uklidňovat bankéře, investory i zaměstnance. Nešlo jen o firmu, ale také o otázku osobní prestiže.

Podle lidí, se kterými mluvil, měl navzdory těžké situaci dobrou náladu a jeho vystupování bylo sebevědomé jako vždy. Tvrdil, že trhy reagují přehnaně a že vzniklá panika je jen vedlejším efektem toho, že je společnost součástí akciových trhů. Také další členové vedení ujistili investory, že Glencore zůstává i nadále "provozuschopná a stabilní". Nahrává mu i to, že se objevují zájemci o podíl v zemědělské divizi firmy.

"Glasenberg volil během své kariéry vždy spíše riskantní řešení. Dlouhou dobu se mu to vyplácelo, ale to nemohlo trvat věčně," řekl jeden z investorů, Anthony Sedqwick, pro Financial Times.

Rodáka z Johannesburgu Glasenberga kupředu vždy hnala posedlost po informacích týkajících se trhu s komoditami. Sám řekl, že si nikdy nebere dovolenou a nechápe lidi, kteří si potřebují od práce odpočinout. Ostatně, čas na odpočinek teď rozhodně není a budoucnost Glencore je nadále nejistá.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity