Pátek 20. 07. 2018

Google nečekaně mění strukturu. Má nového šéfa a stal se součástí holdingu Alphabet

11.08.2015

Google mění firemní strukturu, všechny projekty zastřešuje nová firma Alphabet. Novým šéfem Googlu se stává Sundar Pichai, dosavadní šéf vývoje produktů. Sergey Brin a Larry Page chtějí více prostoru na přelomové technologie.

zpráva Google nečekaně mění strukturu. Má nového šéfa a stal se součástí holdingu Alphabet

Google vydal překvapivou tiskovou zprávu. Oznamuje v ní jméno nového výkonného ředitele Googlu a změnu organizační struktury jedné z nejcennějších firem na světě.

Rámec nové struktury tvoří čerstvě založená holdingová společnost Alphabet, která zastřešuje Google a další "divize" Googlu, které mají působit jako samostatné firmy.

Proměnu Google Inc. na Alphabet doprovází výměna akcií Googlu za akcie Alphabetu v poměru 1 : 1 a se zachováním všech práv akcionářů. Generálním ředitelem holdingu Alphabet je Larry Page, Sergey Brin zastává funkci prezidenta firmy. Roli ředitele dceřiné společnosti Google přebírá Sundar Pichai, dosavadní šéf produktů a vývoje ve firmě, dříve vedl týmy Android a Chrome. Z Googlu zároveň odchází člen nejužšího vedení Omid Kordestani, podle dopisu akcionářům bude nadále sloužit jako poradce společnosti Alphabet.

Google se založením holdingu změní, zeštíhlí. Zakladatelé firmy z něj oddělí své projekty zaměřené například na prodlužování lidského života (společnost Calico), další dceřinou společností bude pravděpodobně Google X a společnost Nest Labs, výrobce chytrých termostatů, kterého Google koupil v lednu 2014.

Jako samostatné firmy budou fungovat i investiční součásti Googlu Google Ventures a Google Capital. Vyčleněná je i divize zaměřená na budování optických sítí Google Fiber.

Google se změnou struktury na holding začne zveřejňovat dvojí hospodářské výsledky. Jedny za samotný Google (vyhledávač, Android, YouTube a další složky) a potom za zbytek firem dohromady. Google tak oddělí výdělečné aktivity od svých dalekosáhlých projektů, které vyžadují velké investice s dlouhodobou návratností.

Zakladatelé Googlu zároveň získají více prostoru na rozvoj těchto aktivit místo zajišťování každodenního běhu původní firmy.

Akcie Googlu na oznámení zareagovaly v prvních okamžicích pětiprocentním růstem.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity