Sobota 19. 01. 2019

Google se brání rekordní pokutě od Evropské komise

12.09.2017

Google se odvolal k evropskému Soudnímu dvoru proti pokutě od Evropské komise ve výši 2,4 miliardy dolarů, kterou dostal za zneužití dominantního postavení. Případ se týká služby Nákupy Google, která se při vyhledávání produktů zobrazuje na předních místech. Minulý týden evropský Soudní dvůr zrušil miliardovou pokutu pro firmu Intel a vrátil projednávání případu o instanci níž. Případ se přitom táhne už osm let.

zpráva Google se brání rekordní pokutě od Evropské komise

Americká technologická společnost Google se nehodlá smířit s rekordní pokutou 2,4 miliardy dolarů (přes 60 miliard korun) od Evropské unie za zneužití dominantního postavení. V pondělí se proto v poslední možný den odvolala k tribunálu Soudního dvora EU. Podrobněji se však firma nevyjádřila.

Podle červnového verdiktu Evropské komise internetový vyhledávač porušuje pravidla hospodářské soutěže tím, že od roku 2008 při vyhledávání neoprávněně zvýhodňuje vlastní službu Shopping (Nákupy) Google, která srovnává cenové nabídky internetových obchodů.

Nákupy Google se při výsledcích vyhledávání systematicky zobrazuje na předních místech. Tím ovšem firma podle evropských orgánů poškozuje své konkurenty i spotřebitele. Na evropském jednotném trhu má vyhledávač zhruba 90procentní podíl.

"To, co Google udělal, je podle evropských zákonů ilegální. Svým postupem znemožnil ostatním firmám s ním soutěžit a dále své služby inovovat. A co je nejdůležitější, omezil tím možnost evropských spotřebitelů vybírat si mezi různými nabídkami," uvedla v červnu dánská komisařka Margrethe Vestagerová, která má ochranu hospodářské soutěže na starosti.

Pokuta mimochodem mohla být ještě vyšší. Komise má totiž pravomoc udělit sankci až do výše deseti procent celosvětových ročních tržeb podniku. Google v minulém finančním roce utržil přes 90 miliard dolarů.

Souběžně s pokutou Evropská komise nařídila, že zvýhodňování služby Nákupy Google musí firma, kterou je součástí skupiny Alphabet, ukončit do 90 dnů, tedy do 28. září. O předběžný příkaz k pozastavení účinnosti rozhodnutí komise přitom Google nepožádal.

Podle expertů se dá očekávat, že se Google bude při odvolání bránit mimo jiné i tím, že komise vzala při svém rozhodování v potaz jen její dominantní pozici na trhu internetového vyhledávání, ale už nezohlednila, že v oblasti e-commerce má silnou konkurenci zejména v podobě Amazonu a Facebooku.

I přesto, že své odvolání zvažovala již v průběhu léta, rozhodla se firma zohlednit pokutu již ve výsledcích hospodaření za druhé čtvrtletí letošního roku. Díky pokutě se tak čistý zisk meziročně propadl na 3,52 miliardy dolarů v porovnání s 4,88 miliardy ve stejném období roku 2016. Na kurzu akcií se to však významněji neodrazilo, od začátku roku posílily cenné papíry mateřského Alphabetu téměř o pětinu.

Jak dlouho bude další rozhodování evropských orgánů trvat, je těžké odhadnout. Očekává se ale, že to bude několik let. Minulý týden Soudní dvůr zrušil předchozí rekordní pokutu 1,1 miliardy dolarů, kterou komise již před osmi lety udělila firmě Intel, a vrátil kauzu zpět Tribunálu. Ten přitom rozhodnutí komise potvrdil v roce 2014. Případ se týkal zneužívání dominantní pozice na trhu s procesory, a to v letech 2002 až 2007.

Potíže s evropskými úřady internetový gigant nemá jen kvůli službě Nákupy Google. Čelí vyšetřování také ohledně zneužití dominantního postavení svého mobilního operačního systému Android. A také ohledně údajného omezování možnosti zobrazování kontextové reklamy svých konkurentů na internetových stránkách třetích stran.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity