Sobota 15. 12. 2018

Guvernér ČNB: Firmám se daří a klesá nezaměstnanost. Šéf odborů Středula cítí krev, dalo se to očekávat

26.10.2015

Guvernér centrální banky Miroslav Singer a šéf odborů Josef Středula se na fóru HN neshodli, zda oslabení koruny intervencemi ČNB české ekonomice pomohlo. Odbory si stojí za svým požadavkem na pětiprocentní růst mezd. V duelu s guvernérem České národní banky to potvrdil šéf ČMKOS Josef Středula. Singer Středulu v jeho požadavku v podstatě podpořil.

zpráva Guvernér ČNB: Firmám se daří a klesá nezaměstnanost. Šéf odborů Středula cítí krev, dalo se to očekávat

Odbory si stojí za svým požadavkem na pětiprocentní růst mezd. V duelu s guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem to potvrdil šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. A vytáhl rovnou i další těžký kalibr − stejné navýšení mezd bude po firmách chtít i v dalších letech, pokud se jim bude dařit tak dobře jako loni.

"Končí pětadvacet let, během kterých firmám pomáhal polštář levné práce. Já jsem teď v pozici šéfa konfederace odborů a počítejte s tím, že pokud budou mít firmy dobré výsledky i v dalších letech, tak i naše požadavky zůstanou stejné," řekl Středula naslouchajícím byznysmenům na Fóru HN.

Dobrými výsledky má šéf odborů na mysli růst hrubého provozního zisku firem, který v roce 2014 poprvé po pěti předchozích těžkých krizových letech výrazně vzrostl více než o třináct procent.

Nicméně Středula přítomné byznysmeny ujistil, že odbory nechtějí, aby mzdy vyskočily o pět procent v každém podniku. "Nejsme šílenci a požadujeme individuální přístup. Tento růst platů proto budeme chtít v těch firmách, kterým se daří," tvrdil odborářský předseda.

Odbory dělají svou práci
Své požadavky na růst mezd se snažil podpořit odkazy na předpovědi centrální banky. Ta pro příští rok počítá s růstem mezd pracovníků v soukromém sektoru výrazně přes čtyři procenta.

Naopak u zaměstnanců ve veřejném sektoru centrální banka počítá s růstem platů těsně pod třemi procenty. Středula však naznačil, že odbory budou tlačit na to, aby i státním zaměstnancům nakonec vzrostly mzdy ještě o něco více.

Středulu v jeho požadavku v podstatě podpořil i guvernér České národní banky Miroslav Singer. "Josef cítí krev," řekl s úsměvem Singer. "Firmám rostou zisky, počet dostupných lidí na trhu práce klesá, takže se nedá čekat, že by se odbory v tuto chvíli chovaly jinak," tvrdil Singer.

Podle něj rostoucí podíl průmyslu na českém HDP dokazuje, že odbory těmto firmám neškodí. "Kdyby tomu tak bylo, tak se ten podíl nezvyšuje," řekl guvernér.

Síla českých odborů je koncentrována především v průmyslu. V mezinárodním srovnání jsou ale poměrně "slabé" − do odborářské činnosti je podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zapojeno pouze něco málo přes třináct procent zaměstnanců.

V sousedním Německu se odborářsky angažuje téměř 18 procent pracujících. To ale není nic proti skandinávským zemím: například v Dánsku, Švédsku či Finsku je v odborech skoro 70 procent všech zaměstnanců.

Je třeba investovat, tvrdí firmy
Průmyslové firmy, které na Fóru HN reprezentoval Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu, se zvyšování mezd nebrání, pět procent se jim zdá ale příliš. Raději by část svých zisků investovaly do nových strojů a technologií, aby zůstaly konkurenceschopné.

"Průmyslové podniky byly z krize poměrně vyčerpané. Myslím, že by bylo velkou chybou využít současného ekonomického růstu ke skokovému zvýšení mezd a těšit se, že to zvýší spotřebu lidí, a tak se všichni proutrácíme k prosperitě," narážel Jonák v diskusi na jeden ze Středulových argumentů, proč by měly firmy lidem výrazněji přidat.

Podle něj by namísto toho měly podniky masivně investovat do nových technologií, aby byly schopné vyrábět kvalitnější výrobky s vyšší přidanou hodnotou. "Tím vytvoříme lépe placená pracovní místa, protože podniky budou požadovat více kvalifikovanou pracovní sílu," zdůvodnil Jonák.

Takováto strategie by zvýšila i produktivitu práce zaměstnanců. V mezinárodním srovnání si česká ekonomika právě v této klíčové oblasti nevede moc dobře. A přitom výkonnost pracovníků zásadně ovlivňuje částku, o kterou jim firma bude ochotná zvýšit plat.

Středula: Údaje jsou zkreslené
V produktivitě práce čeští zaměstnanci zaostávají za polskými i slovenskými sousedy. Je pak otázka, zda je růst mezd o pět procent, které odbory požadují, oprávněný.

Středula na tento dotaz přímo neodpověděl. Pouze připustil, že česká produktivita práce v mezinárodním srovnání vypadá neslavně. Podle něj však nejsou tato čísla objektivní, protože některé firmy se zahraničními vlastníky s těmito údaji údajně manipulují.

"Například prostřednictvím vnitropodnikových cen či pomocí daňové optimalizace," tvrdil Středula. Konkrétní firmy ovšem nejmenoval.

Singer v této souvislosti zmínil, že Česko má v evropském srovnání extrémně regulovaný trh práce. "Tento systém pak vytlačuje práci ven z oficiálních statistik. A to není úplně dobré třeba právě pro měření produktivity práce − prostě proto, že firma pak možná formálně vykazuje jenom polovinu lidí, kteří tam skutečně pracují," řekl Singer.

Ach, ty intervence...
Středula a Singer se ani téměř dva roky od listopadových intervencí ČNB neshodnou, zda tento krok ekonomice prospěl. Česká národní banka tehdy oslabila kurz koruny téměř o pět procent na 27 Kč za euro kvůli obavám z trvalého poklesu cen. Zatímco Singer pochopitelně tvrdí, že zásah centrální banky ekonomice prospěl, šéf odborů má jiný názor.

"Intervence nepřišly ve vhodný čas. A ČNB měla jediné štěstí, že s nimi přišla v době, když už začínala ekonomika růst. To ale nebyla zásluha centrální banky," stál si na svém Středula.

Podle něj ČNB tímto krokem znehodnotila nárůst mezd zaměstnanců za celé čtyři roky. "Chudí lidé samozřejmě nebudou utrácet, což je přesný opak toho, co bychom si přáli," tvrdil Středula.

Podle guvernéra je to nesmysl. "Oslabením měny neklesly reálné mzdy u nás, ale v zahraničí," upozornil Středulu s poukazem na to, že průměrná domácnost ze svých celkových výdajů vynaloží na útraty v cizině necelá tři procenta.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity