Sobota 15. 12. 2018

Guvernérem ČNB bude Rusnok, trvá na tom Zeman. O nových členech bankovní rady se chce radit i s Babišem

20.01.2016

V čele České národní banky stane letos v červenci Jiří Rusnok, i přestože v roli guvernéra nehodlá poslušně dělat přesně to, co žádá prezident Miloš Zeman. To znamená nechat rychle posílit korunu a zamířit k přijetí eura. "Vycházím z odbornosti, ne z toho, zda kandidát názorově souhlasí. To se týká i Jiřího Rusnoka," tvrdí Miloš Zeman.

zpráva Guvernérem ČNB bude Rusnok, trvá na tom Zeman. O nových členech bankovní rady se chce radit i s Babišem

V čele České národní banky stane letos v červenci Jiří Rusnok, i přestože v roli guvernéra nehodlá poslušně dělat přesně to, co žádá prezident Miloš Zeman. To znamená nechat rychle posílit korunu a zamířit k přijetí eura. V rozhovoru pro týdeník Ekonom Rusnok poprvé řekl, že podle něho se politika, která drží kurz nad 27 korunami za euro, pravděpodobně prodlouží až do roku 2017.

Prezident teď řekl, že navzdory tomuto názorovému nesouladu jmenuje bývalého premiéra úřednické vlády guvernérem po Miroslavu Singerovi, jemuž v létě skončí druhé funkční období.

"Nedávno jsem jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka, kterého jsem do této funkce navrhl navzdory tomu, že veřejně kritizoval moji prezidentskou kampaň. Vycházím tedy z odbornosti, ne z toho, zda kandidát názorově souhlasí. To se týká i Jiřího Rusnoka," vysvětlil Miloš Zeman v písemných odpovědích na otázky HN.

Doposud přitom prezident opakovaně říkal, že budoucí člen bankovní rady ČNB musí být odpůrcem pokračování politiky slabé koruny a zároveň příznivcem přijetí eura. Nyní mluví o tom, že v sedmičlenné radě mají být zastoupeni zastánci obou postojů. "Považuji za užitečné, aby v bankovní radě ČNB existovala rovnováha mezi stoupenci a odpůrci eura. Až dosud převažovali odpůrci."

Tohoto cíle může dosáhnout už do roka. Během této doby totiž skončí mandát čtyřem ze sedmi členů současné bankovní rady. Dva končí letos v létě (Miroslav Singer a Kamil Janáček) a dva v únoru 2017 (Lubomír Lízal a Pavel Řežábek). Dnes jsou nejvíc vidět a slyšet hlavně zastánci samostatné české měny, viceguvernéři ČNB Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík, jimž ale vyprší mandát až v prosinci 2018.

Kdo poradí prezidentovi?
Koho by tedy mezi ně mohl Miloš Zeman do vedení banky poslat? Konkrétní jména už ho prý napadají, ale prozradit je zatím nechce. "Jde mi především o profesionalitu, odbornost a schopnost rezistence vůči jakýmkoliv politickým tlakům," tvrdí Zeman.

Prezident také říká, že o výběru nových centrálních bankéřů se bude zcela určitě radit s Jiřím Rusnokem coby budoucím guvernérem. Možná ale přihlédne i k návrhům a připomínkám někoho jiného. "Nemám nic proti tomu, aby byli kandidáti konzultováni i s ministrem financí," odpovídá Zeman na otázku, zda bude výběr konzultovat například i s Andrejem Babišem.

Nezmenší se kvůli tomu nezávislost centrální banky na vládě, kvůli níž má pravomoc vybírat a jmenovat členy bankovní rady pouze prezident? Ústavní právník Jan Kysela v tom problém nevidí. "Každý prezident výběr členů bankovní rady konzultoval, na tom není nic špatného ani pohoršujícího. A myslím, že je dokonce lepší, když to netají a dopředu veřejně řekne, s kým se radí," vysvětluje Kysela.

Favorité
"S kým bude jmenování prezident případně konzultovat, je pouze jeho věc," odpovídá Jiří Rusnok na otázku, zda je Zemanův postup v pořádku. Ministr Babiš na dotaz zaslaný SMS do uzávěrky neodpověděl.

Analytici zatím jen spekulují, kdo by mohli být Zemanovi favorité. Padají jména ekonomických expertů odborů Martina Fassmanna a Jaroslava Ungermana, poradce ministra financí Aleše Michla či expremiéra Jana Fischera.

"To od vás slyším poprvé," komentoval bývalý prezidentský kandidát Fischer debaty o svojí budoucnosti v centrální bance. A má o angažmá v ČNB zájem? "K takovým věcem se vyjadřuji, až když nastanou," říká čerstvý důchodce Fischer.

Prezident Zeman současně sdílí dříve vyslovený Rusnokův názor, že není nutné, aby byla dosavadní ryze mužská bankovní rada doplněna ženou. "Kvalifikace není určena pohlavím," míní hlava státu.

Při obměně vedení ČNB nemusí přijít pouze nové tváře. Například dvaasedmdesátiletý Kamil Janáček bude mít za sebou na konci června teprve první šestiletý mandát a dal najevo, že má zájem být jmenován podruhé.

Zemanova otočka
Janáček loni v prosinci naznačil, že jeho rezervovaný postoj k euru by dnes už nemusel Miloši Zemanovi tolik vadit. Narážel tím na fakt, že prezident kvůli potížím eurozóny s Řeckem už na přijetí společné měny tolik netlačí."Pan prezident v tom ne trochu, ale viditelně ubral," domnívá se Janáček.

Říká také, že "prezident ví", že intervence proti koruně, které ČNB rozjela v listopadu 2013 kvůli rekordně dlouhé recesi a obavě z nebezpečného poklesu cen, jsou pouze dočasné. Centrální bankéři jsou zajedno v tom, že i díky tomuto kroku hospodářství roste nejrychleji za sedm let.

Prezident Miloš Zeman byl od samého počátku nejednoznačně přijímaného opatření jeho nejhlasitějším kritikem. Před rokem dokonce obvinil bankovní radu, že jen úmyslně oddaluje vstup Česka do eurozóny. "ČNB nechce euro, protože by se pak stala jen pobočkou Evropské centrální banky ve Frankfurtu," řekl tehdy Zeman. Jeho postoj se ale od té doby změnil.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity