Sobota 19. 01. 2019

Hackeři ukradli 250 tisíc hesel uživatelů Seznamu

15.11.2016

Pornografickým webům firmy Friend Finder uniklo přes 400 milionů uživatelských údajů. Únik se týká i 250 tisíc uživatelů e-mailu od českého Seznamu. Zřizovatel erotické seznamky AdultFriendFinder nebo serveru Penthouse.com účty dostatečně nezabezpečil. Uživatelé navíc používali příliš jednoduchá hesla.

zpráva Hackeři ukradli 250 tisíc hesel uživatelů Seznamu

Neznámí hackeři provedli jeden z největších útoků letošního roku. Z webů firmy Friend Finder, která provozuje erotickou seznamku AdultFriendFinder.com, měli ukrást přes 400 milionů hesel od uživatelských účtů. Podle stránky Leaked source se únik týká i 250 tisíc uživatelů elektronické pošty od Seznamu.

Česká internetová firma incident potvrdila. Zároveň ale uvedla, že mu nemohla zabránit a odpovědnost stojí na straně AdultFriendFinder a uživatelů. "V ohrožení jsou jen ti, kdo porušují jednu ze základních zásad bezpečnosti, a to, že na více služeb používají stejné heslo," řekla HN mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová. "Pokud jde o naši reakci − snažíme se získat databázi e-mailových adres, abychom mohli u všech inkriminovaných případů vynutit změnu hesla k e-mailu, i preventivně," dodala Zatloukalová.

Uniklá data se přitom mohou týkat i dalších Čechů, kteří se k erotickým webům přihlašovali přes účet na Gmailu od Googlu. Počet napadených lidí s e-mailem od americké firmy přesáhl 61 milionů. Z dat, která zveřejnil Leaked source, ovšem není zřejmé, kolik je mezi nimi uživatelů z Česka.

Odborníci radí kompromitovaná hesla uživatelů služeb Friend Finderu ihned změnit, a stejně tak i na všech ostatních webech, na nichž je lidé používají. "Znamená to ale také, že se cizí lidé dostali i k dalším informacím, jež tyto služby o vás mají," uvádí server Lupa.cz, který s informací přišel.

O úniku dat z webů Friend Finderu se ví už od půlky října. Až teď ovšem vyšlo najevo, kterých e-mailových poskytovatelů se útok týká. Na rozsahu incidentu se podepsala také nedbalost Friend Finderu, který ze své databáze třeba nesmazal již zrušené účty. A navíc hesla ukládal v textové podobě nebo je šifroval jen v lehce prolomitelném protokolu. Hackeři se tak mohli dostat k 99,3 procenta všech účtů.

Na vině jsou i uživatelé. Podle zjištění Leaked source skoro milion z nich použilo heslo ve tvaru 123456, další statisíce používaly podobně prosté číselné řady nebo slova jako password (heslo) či qwerty (rozložení kláves na anglické klávesnici).

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity