Pondělí 10. 12. 2018

Hlasy ve volbách už odevzdali všichni prezidentští kandidáti

12.01.2018

Praha - V první den prezidentských voleb odevzdalo hlasy všech devět uchazečů o Pražský hrad. Zatímco hlasování Miloše Zemana poznamenal incident ve volební místnosti, všichni vyzyvatelé současné hlavy státu odhlasovali bez problémů. Odvoleno má například také exprezident Václav Klaus a řada šéfů parlamentních stran.

zpráva Hlasy ve volbách už odevzdali všichni prezidentští kandidáti

Volba prezidenta začala ve 14:00. Volební místnosti budou dnes otevřeny do 22:00 hodin a v sobotu mezi 08:00 a 14:00. Na úřadujícího prezidenta Zemana se ve volební místnosti v pražských Lužinách vrhla žena vysvlečená do půl těla, zakročila proti ní ochranka.

Drahoš odvolil v Lysolajích, věří ve účast ve druhém kole

Jeden z favoritů prezidentské volby Jiří Drahoš volil v pražských Lysolajích. Očekává, že do druhého kola se dostane on se současným prezidentem Milošem Zemanem. Doufá, že v prvním kole bude mezi nimi příznivý rozdíl.

"Volil jsem takticky, volil jsem kandidáta, který má největší šanci porazit Miloše Zemana," řekl Drahoš po volbě. Doufá, že se dostane do druhého kola, pravděpodobně v něm bude i současný prezident. "Já bych byl samozřejmě rád, aby rozdíl mezi mnou a Milošem Zemanem byl co nejlepší. Druhé kolo bude rozhodovat a tam se bude hlasovat podle jiných pravidel," poznamenal.

Drahoš novinářům řekl, že očekává účast ve volbách přes 65 procent. Volební účast podle něj bude mít vliv na procentní zisk kandidátů. "Proto vyzývám při každé příležitosti lidi, aby šli k volbám," řekl Drahoš s odkazem na to, že podle předpokladů nízká volební účast pomůže současnému prezidentovi.

Drahoš zároveň poznamenal, že Zeman podle něj podvádí své voliče, protože řekl, že kampaň vést nebude, ale porušil to. "Shodli jsme se s ostatními kandidáty, že nás to velmi zklamalo. Je to nefér vůči nám, ale zejména vůči jeho voličům," dodal. Podotkl, že má pochyby, jestli znovu na Hrad kandiduje Zeman nebo trio tvořené jeho mluvčím Jiřím Ovčáčkem, kancléřem prezidenta Vratislavem Mynářem a šéfem hradních poradců Martinem Nejedlým. Drahoš ocenil, že kampaň byla až na výjimky slušná.

Řekl, že si kampaň se ženou užili. Už když se rozhodl kandidovat, tak mu bylo jasné, že to může být velký obrat v jeho životě. "Kandidatura byla obrovským dobrodružstvím," dodal.

Zopakoval, že chce sjednocovat společnost. Stávající prezident podle něj nespojuje, ale rozděluje. "Nálepkuje lidi podle toho, jestli souhlasí nebo nesouhlasí s jeho názorem.

Fischer odvolil v Pitkovicích, spoléhá na občany z menších měst

Prezidentský kandidát Pavel Fischer odpoledne vhodil svůj hlas do volební urny v mateřské škole v obci Pitkovice u Prahy, kde je jedním z 832 oprávněných voličů. Do volební místnosti dorazil se svou rodinou. Bývalý velvyslanec, který v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla, v předvolební kampani prohlásil, že se "cítí být povolán k těžké službě ve funkci prezidenta".

"Budu dnes spát klidně, stejně jako se mi dobře spalo na dnešek," řekl ČTK.

Po vhození volebního lístku uvedl, že by si přál co nejvyšší volební účast. Jako případný prezident by rád inicioval větší zapojení občanů do veřejných záležitostí.

Podporu Fischerovi vyslovila řada osobností včetně bývalého předsedy vlády Petra Pitharta, zpěváka Davida Kollera, sociologa Fedora Gála, biskupa Václava Malého nebo finalisty minulých prezidentských voleb Karla Schwarzenberga.

Kandidát Hannig volil v Kunraticích

V hudební škole v pražských Kunraticích krátce po 15:00 odvolil prezidentský kandidát Petr Hannig. Hudebník, producent a předseda strany Rozumní se za plentou v prvním kole dnešních voleb zdržel několik vteřin. Pokud by postoupil do druhého kola volby, chtěl by se v něm střetnout se současným prezidentem Milošem Zemanem, řekl novinářům.

Hannig prozradil, že volil sám sebe. "Když už jsem do toho vložil tolik síly a úsilí, tak ten poslední akt k tomu patří," uvedl.

Odhadl, že by se voleb mohlo zúčastnit zhruba 65 procent lidí. Podle něj se může stát, že se o prezidentovi rozhodne v druhém kole a vyhraje ten, kdo nyní skončí na druhém místě.

Naznačil, že by mu žádný ze současných kandidátů na prezidenta ve funkci hlavy státu nevadil. "Já jsem pozitivní člověk a já se na každého dívám z té pozitivní stránky," podotkl.

Vyhlašování výsledků bude Hannig v sobotu sledovat v restauraci Na zámečku v pražských Záběhlicích.

Hilšer by pokládal za úspěch, kdyby získal 15 % hlasů

Prezidentský kandidát Marek Hilšer by považoval za velký úspěch, kdyby od voličů získal 15 procent hlasů. Chtěl by také, aby volební účast v prvním kole voleb dosáhla 70 až 75 procent. Jedenačtyřicetiletý lékař a občanský aktivista to dnes řekl novinářům poté, co společně s manželkou Monikou odvolil v pobočce městské knihovny na pražském Pohořelci.

"Byl bych rád, kdyby voličů přišlo co nejvíc, protože rozhodujeme o naší budoucnosti. A ten, kdo nepřijde, prostě nechává rozhodovat někoho jiného," podotkl. Uvedl také, že i pokud by se nedostal do druhého kola volby, chtěl by přesvědčit co nejvíce mladých lidí, aby šli odevzdat svůj hlas. "Pokud k tomu budu moci přispět, tak to udělám. Rozhodně neplánuji odjet na dovolenou," vzkázal.

Na otázku, jak se na dnešní den připravoval a jak se cítil ve volební místnosti, Hilšer připustil, že byl při příchodu samozřejmě trochu nervózní. "Hlavně také proto, že jsem poprvé v životě měl mezi těmi lístky i své jméno. Ale nebudu samozřejmě prozrazovat, koho jsem volil," dodal s úsměvem.

Pokud by se stal prezidentem, pak by po volbách v první řadě uklidňoval "rozjitřené vášně". "Chtěl bych znovu navodit nějakou pohodovou náladu, abychom to nevnímali jako prohru nebo výhru někoho. Úlohou prezidenta je vytvořit pozitivní atmosféru ve společnosti," řekl. Začal by také jednat s politickou reprezentací a jedním z prvních rozhodnutí by zrušil stávající zátarasy na Pražském hradě. "Protože to občanům opravdu znepříjemňuje život a není to zapotřebí," uzavřel.

Hilšerova žena Monika přiznala, že z počátku manželova rozhodnutí kandidovat na prezidenta litovala. "Teď už je to lepší a uvidíme, jestli to bude pokračovat, nebo ne," uvedla. Roli první dámy by se pokusila skloubit se svou prací lékařky u záchranné služby. "Myslím, že to není nemožné," řekla ČTK.

Při odchodu z volební místnosti se Hilšer s manželkou ještě podepsali pod petici, která žádá zachování pražské Nemocnice Na Františku.

Nejmladší z devítky uchazečů o prezidentskou funkci jde do voleb s podporou senátorů, v horní komoře sehnal 11 podpisů. Získal také přes 43.000 podpisů od občanů. Vedle Hilšera usilují o funkci hlavy státu bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, diplomat Pavel Fischer, producent Petr Hannig, textař Michal Horáček, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, expremiér Mirek Topolánek a stávající prezident Miloš Zeman.

Hilšer už dříve uvedl, že pokud by v prvním kole neuspěl, podpořil by v kole druhém "téměř všechny" kandidáty - až na Zemana, Hanniga a Hynka, problém by prý měl i s podporou Topolánka.

Jiří Hynek by si přál volební účast alespoň 60 procent

V Jesenici u Prahy volil v budově ZŠ kandidát na prezidenta Jiří Hynek v doprovodu své manželky a dvou synů. Přál by si, aby byla volební účast co největší. Aby Česká republika měla budoucnost, musí být podle Hynka bezpečná, prosperující a musí umět hájit své národní zájmy.

"Já bych byl velmi rád, aby ta účast byla co největší, protože je to vlastně takové výsostné právo demokracie, že se může rozhodovat, může volit. Kdyby bylo 60 procent, já si myslím, že by to bylo dobře," řekl Hynek. Volební účast ale podle něho nemá vliv na váhu mandátu, protože každý má právo výsledky voleb ovlivnit svým hlasem.

Hynek považuje každé volby za milník pro společnost. "Já jsem rád, že došlo ke změně, že je přímá volba prezidenta, protože si myslím, že směřujeme k tomu, aby čím dál tím více lidí mělo přímý vliv na chod společnosti a to, že mohou volit svého prezidenta, je dle mého názoru mnohem silnější mandát, než cokoliv jiného," řekl ČTK.

Dnešní den strávil na předvolební debatě, která skončila ve 14:00, a poté po 16:00 vhodil lístek do volební urny v jesenické škole. V sobotu bude od 14:00 sledovat výsledky voleb v jesenické restauraci U Klokana, kde bude mít volební štáb.

Volba prezidenta republiky začala ve 14:00. Volební místnosti budou dnes otevřeny do 22:00 a v sobotu mezi 08:00 a 14:00. O post hlavy státu se uchází celkem devět kandidátů včetně současného prezidenta Miloše Zemana.

Horáček odvolil v Roudnici, věří ve volební úspěch

Kandidát na prezidenta Michal Horáček věří, že ve volbách uspěje. Odvolil v Roudnici nad Labem, kde žije, do volební místnosti přišel s ženou a dcerou. Na Horáčka čekalo před místností několik jeho příznivců z Roudnice, s nimiž se krátce zastavil. Zda vhodil do urny své jméno, novinářům neřekl. Věří ale, že uspěje.

"Není možné, aby se to nepovedlo. Mně se to povedlo. Z mého hlediska jsem zažil 17 nejzajímavějších měsíců v životě. Projezdil jsem celé Česko a teprve teď jsem ho opravdu poznal. Slyšel jsem nespočet lidských příběhů, poslouchal jsem lidi opravdu tak pozorně, jak jsem byl schopen. Někdy mě to dojalo, někdy mě to rozhořčilo a často mi to dalo důvod věřit, že máme na víc," uvedl Horáček. Dodal, že s pokorou přijme jakýkoli výsledek.

Horáček nechtěl ani spekulovat, koho by si přál případně v druhém kole jako soupeře. "Já bych chtěl, aby se stalo to, že v legitimních a legálních volbách lidé vyberou toho, koho budou sami chtít," řekl. Z nikoho z protikandidátů ale obavy nemá. "Ne, to vůbec ne. Slovo obava mi vůbec nevstupuje do hlavy," dodal Horáček, který si volební kampaň platil sám a pro kandidaturu získal dostatek podpisů občanů.

Kulhánek odvolil na pražských Vinohradech

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek odvolil dnes po čtvrté hodině v základní škole Jana Masaryka na pražských Vinohradech. Do urny vhodil hlasovací lístek s vlastním jménem. Pokud by byl zvolen, chce se v úřadu zaměřit na zvyšování prestiže ČR v zahraničí, rozvoj řemesel a podporu sportu mládeže.

"Ideální účast by byla samozřejmě aspoň 80 procent, ale když to bude nad 50, tak si myslím, že to bude víc než dobře," řekl kandidát přítomným novinářům poté, co odvolil. Volební účast má podle něj vliv na sílu mandátu přímo voleného prezidenta. "Čím víc hlasů, tím větší mandát," míní. Dodal, že pak záleží na tom, jakým způsobem zvolený prezident se svým mandátem nakládá.

V případě zvolení by se Kulhánek chtěl z funkce hlavy státu zasadit o zvýšení prestiže České republiky v zahraničí. Důležité téma je podle něj také zvýšení váhy manuálně pracujících a řemeslníků. "Za třetí bych hrozně rád chtěl dostat děti od počítačů na sportoviště," zakončil.

Topolánek odhlasoval, přeje si velkou volební účast

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek s manželkou Lucií Talmanovou dnes před 15:00 odevzdali v Praze 6 hlas v prvním kole voleb. Topolánek novinářům přitom řekl, že si přeje velkou volební účast. Kampaň před volbami označil za korektní, ale místy nudnou. Podle Talmanové kampaň poznamenala neúčast současného prezidenta Miloše Zemana, označila to za zbabělost hlavy státu.

"Doufám, že bude velká účast, protože nemají tak často voliči možnost volit prezidenta republiky," řekl Topolánek. Zároveň uvedl, že volební účast podle něj nemá vliv na sílu mandátu prezidenta. "Jestli někdo zůstane doma, tak hlasuje nohama. Je to jeho problém. Vlastně i tím, že zůstává doma, vyjadřuje nějaký svůj politický postoj," řekl.

Volební kampaň označil za korektní, ale místy trochu nudnou, k čemuž podle něj přispěl i formát debat, kdy nebylo možné zabývat se některými tématy do hloubky. "Vážím si svých protikandidátů, kteří byli ochotni se se mnou utkávat," řekl. Nechtěl spekulovat o tom, zda jeho šance na zvolení ovlivnilo to, že se ke kandidatuře rozhodl na poslední chvíli.

Podle Talmanové v debatách i v celé kampani chyběl Zeman. "Samozřejmě mi tam chyběl hlavní aktér, který se zachoval neskutečně zbaběle," řekla k rozhodnutí hlavy státu nediskutovat s ostatními osmi kandidáty.

Šéf Pirátů volil Hilšera, nejvíc odpovídá hodnotám hlavy státu

Šéf Pirátů Ivan Bartoš volil na Hrad Marka Hilšera. Odpovídá nejvíce hodnotám, které jsou předsedovi Pirátů blízké. V základní škole na pražských Vinohradech, kam přišel volit krátce před 18:00, novinářům řekl, že je to jeho osobní volba. Piráti jako strana se před volbami k jednoznačné podpoře některého z kandidátů nevyslovili.

"My jsme už v roce 2016 za Piráty zveřejnili deset kritérií pro prezidentské volby 2018, kde jsou různé hodnoty, které by měl prezident republiky zastávat v liberální demokracii," připomenul. Osobně sledoval vývoj kandidátů nejen v rámci debat, v širším výběru měl vedle Hilšera také Jiřího Drahoše, Michala Horáčka a Pavla Fischera. "A nejlépe vlastně těm hodnotám, které bych od prezidenta očekával, vycházel Marek Hilšer. A to je moje volba, volba občana Ivana Bartoše," uvedl

O incidentu, který se odehrál ve volební místnosti, kam přišel hlasovat prezident Miloš Zeman se dozvěděl z médií. "Co jsem zaznamenal, tak panu prezidentovi se nic nestalo a ty volby jsou svobodné také kvůli tomu, že lidi se nemusejí bát přijít do volebních místností," uvedl. Dodal, že proti nenásilnému protestu nic nemá.

Šéf KDU-ČSL Bělobrádek doufá v úspěch Drahoše

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odvolil v Náchodě. Předpokládá, že bude druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých se utká prezident Miloš Zeman s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, kterého lidovci podpořili. "Doufám, že vyhraje kandidát, kterého jsem volil, a že pět let budeme mít důstojného prezidenta, který nebude dělat ostudu České republice. Koho jsem volil, ale prozrazovat nebudu. Každopádně svým voličům jsme doporučili, aby se zamysleli nad volbou pana profesora Drahoše," řekl dnes odpoledne novinářům Bělobrádek. Očekává, že bude druhé kolo voleb. "Předpokládám, že v prvním kolem žádný z kandidátů nedostane přes 50 procent. Předpokládám, že ve druhém kole se utkají Zeman a Drahoš," řekl ČTK Bělobrádek.

Od 14:00 rozhodují o tom, kdo bude v příštích pěti letech prezidentem. Vedle Zemana a Drahoše kandidují Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Pokud žádný kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva nejúspěšnější do druhého kola, které bude konat za dva týdny.

Bělobrádek bydlí v Náchodě, je v KDU-ČSL od roku 2004, kdy začal působit na komunální úrovni. Do čela strany se dostal v roce 2010 poté, co lidovci neuspěli ve volbách a opustili Poslaneckou sněmovnu. Pod jeho vedením se dokázali do dolní komory Parlamentu vrátit v roce 2013, což se předtím žádné ze stran, které ze Sněmovny vypadly, nepodařilo. V minulé vládě byl vicepremiérem.

Fiala vyzval k účasti ve volbách, chce konec Zemana na Hradě

Předseda ODS Petr Fiala vyzval všechny, kdo si nepřejí pokračování Miloše Zemana ve funkci prezidenta, aby se zúčastnili voleb a nenechali se překvapit už v prvním kole. Koho sám volil, Fiala novinářům neřekl. Svůj hlas odevzdal po 14:30 v základní škole v Zemědělské ulici v Brně spolu s celou rodinou.

Pro volbu prezidenta republiky ODS nepostavila svého kandidáta. Na prezidenta sice kandiduje bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, ten však již stranu opustil.

"Nicméně náš politický cíl je jasný, a to aby nepokračoval po této volbě na Pražském hradě Miloš Zeman. Já bych rád využil této příležitosti a vyzval všechny, kteří snad váhají, aby využili svého práva, aby šli volit, nenechali se překvapit už v prvním kole," řekl Fiala.

Ideální prezident by měl podle něj respektovat ústavu, spojovat společnost, reprezentovat dovnitř i navenek. Mezi devíti kandidáty si podle něj lze vybrat. Prezidentské volby jsou podle Fialy důležité kvůli příležitosti narušit mocenský pakt mezi Zemanem a předsedou ANO Andrejem Babišem.

"Je proto důležité, aby na Pražském hradě byl někdo, kdo respektuje ducha ústavy, pravidla parlamentní demokracie, kdo nezpochybňuje naši zahraničněpolitickou orientaci," uvedl Fiala.

Předseda KSČM Filip uvedl, že dal hlas Zemanovi

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že v prezidentských volbách dnes podpořil svým hlasem Miloše Zemana. Dodal, že současný prezident nejvíce vyhovuje podmínkám komunistů. Filip uvedl, že jej zděsilo chování ostatních kandidátů, protože podle něj v některých případech nevěděli, jaké pravomoci tato funkce obnáší. Předseda komunistů to řekl v Českých Budějovicích, kde krátce po 14:00 volil.

"Objevilo se to například i včera (ve čtvrtek) v televizní debatě, kdy prezidentští kandidáti říkali věci, na které nemají žádný vliv a ani jej mít nemohou. Přestože je prezident součástí výkonné moci, tak třeba nemůže sám o své vůli navrhnout zákon," uvedl Filip.

Lidé od dnešního dne volí podruhé prezidenta přímo. Poprvé se tak stalo před pěti lety, kdy uspěl Miloš Zeman. Předtím prezidenta vybírali vždy zákonodárci. Filip uvedl, že nepatří mezi zastánce přímé volby. "Česká republika je typická parlamentní demokracie. A ta přímá volba, která je pro občany komfortnější, posouvá náš ústavní systém v některých krocích do poloprezidentského systému," uvedl Filip. Dodal, že prezident Zeman dokázal využívat toho, že získal mandát od lidí. "Pravda, někdy nás jako politiky několikrát napínal na skřipec, ale to je jeho povinností," řekl Filip.

Podle něj se však v nejbližší době systém volby nezmění. Takový krok by musela podpořit ústavní většina, což představuje tři pětiny všech zákonodárců. "Pochybuji o tom, že si ji některá politická strana najde," řekl.

Předseda STAN Gazdík dal svůj hlas pro prezidenta Drahošovi

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík podpořil svým hlasem v prvním kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Fyzikální chemik a bývalý šéf Akademie věd je podle něj osobností se zkušenostmi, která za sebou nemá žádné skandály a pochybení. Bývalý místopředseda sněmovny a současný krajský radní to ČTK řekl v Suché Lozi na Uherskohradišťsku, kde krátce po 18:00 volil.

O tom, komu dá svůj hlas, měl prý Gazdík jasno už před rokem a čtvrt, kdy se s Drahošem setkal. "Česká republika potřebuje změnu. Potřebuje ujasnění toho, že patříme na západ, do Evropské unie. Potřebuje mezinárodní prestiž tak, aby hlava státu nedělala v zahraničí ostudu. Potřebujeme, aby hlava státu stmelovala, nikoli rozdělovala. Aby spíše moderovala problémy a pomáhala jejich řešení, než je vytvářela," uvedl Gazdík.

Jak Drahoš, tak i současný prezident Miloš Zeman, podle něj mají reálnou šanci projít do druhého kola prezidentských voleb. Kampaň, která jim předcházela, označil za plochou. "Žádné zásadní téma v ní nerezonovalo. Značným způsobem ji ovlivnilo to, že pan prezident odmítl diskutovat se svými protikandidáty. Z Hradu na ně shlížel, jak se mezi sebou škorpí," řekl Gazdík.

Incident, při kterém dnes Zemana napadla ve volební místnosti zčásti obnažená žena, byl podle něj ze strany aktivistky dementní. "Žijeme v demokratické společnosti a každý má právo kritizovat nás politiky. Ale dělat to při volbách a dělat to tak hloupým způsobem, je odsouzeníhodné. Myslím, že tento čin panu prezidentovi nějaký hlas přihraje," řekl Gazdík.

Okamura volil Zemana, protože splňuje požadavky SPD na prezidenta

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura odevzdal na základní škole v pražské Hostivaři svůj hlas v prezidentské volbě. Novinářům řekl, že volil Miloše Zemana. Současná hlava státu podle Okamury nejvíce vyhovuje požadavkům na prezidenta, které hnutí formulovalo na svém sjezdu začátkem prosince. K volbě Zemana vyzvalo ve čtvrtek předsednictvo hnutí i své voliče.

Okamura řekl, že při výběru kandidáta vyšel z usnesení celostátní konference SPD. "Kde jsme zcela jasně řekli, že máme volit kandidáta, který má reálnou šanci na zvolení a zároveň splňuje pět programových bodů," uvedl Okamura. Mezi požadavky patří prosazování přímé demokracie, záporný postoj k přijímání migrantů a islamizaci společnosti, vlastenecké cítění a hájení národních zájmů.

Zeman je podle Okamury nesmiřitelným bojovníkem proti mezinárodnímu terorismu a splňuje všechny požadavky, které SPD na kandidáta kladla. Okamura dodal, že je však připraven komunikovat i s ostatními kandidáty, pokud v souboji o Hrad uspějí. Spolupráce se bude podle něj odvíjet od toho, jestli bude chtít takový prezident komunikovat s SPD.

Prezident Zeman prosincový sjezd SPD navštívil osobně. Hnutí vytkl negativní přístup k vysílání českých vojáků do zahraničních misí, ale současně tento postoj označil za jediný vážný bod, na kterém se s SPD neshodne. Okamura pak chválil Zemanův vánoční projev, který podle něj odrážel priority SPD.

Šéf TOP 09 Pospíšil volil Drahoše, doufá ve změnu na Hrad

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil volil v prvním kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Je to prozápadní politik, který bude českou společnost spojovat, řekl Pospíšil ČTK po odevzdání svého hlasu ve volební místnosti Plzni-Valše. Pro Drahoše se europoslanec a od listopadu předseda TOP 09 rozhodl nejen pro jeho postoje, roli hrálo i to, že podle průzkumů má šanci porazit v druhém kole současného prezidenta Miloše Zemana, uvedl Pospíšil. Doufá, že volby přinesou na Pražském hradě změnu.

"Pan profesor Drahoš pro mě splňuje dvě základní podmínky: je to prozápadní politik a je to člověk, který bude českou společnost spojovat. Pokud bude zvolen, nebude to prezident, který by rozdělovat českou společnost, který by vyvolával umělé spory a pak z nich politicky těžil," uvedl Pospíšil.

Česko podle něj potřebuje politika, který bude klidnou silou na Hradě, bude to rozumný, rozvážný a moudrý člověk. To pro Pospíšila splňuje Drahoš. V boji o Hrad jsou i jiní kandidáti, které by si dovedl představit jako kvalitní prezidenty. Hlavně doufá, že uspěje kandidát, který je nositelem evropských hodnot, bude se orientovat víc na Evropu než na východ, kam se zaměřoval Miloš Zeman.

Podle Pospíšila není důležité, zda jsou kandidáti postaveni politickou stranou, nebo zda jsou nezávislí. "V tuto chvíli je ve společnosti atmosféra, že větší šanci mají nezávislé osobnosti, ale to nevadí," poznamenal.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity