Sobota 15. 12. 2018

Hospodářský růst v USA prudce zpomalil, podle analytiků jen přechodně

30.10.2015

Ještě v minulém čtvrtletí prezentovaly Spojené státy americké ekonomický růst 3,9 procenta. Ve třetím čtvrtletí ale hospodářství zpomalilo a vykázalo růst pouze 1,5 procenta. Větší propad ale analytici očekávali.

Současné ekonomické výsledky jsou důsledkem zejména snížené tvorby zásob nebo vyššího
deficitu zahraničního obchodu. Analytici nicméně předpokládají, že zpomalení hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí bude pouze přechodné. Firmy totiž v tomto čtvrtletí zásluhou pokračujícího růstu výdajů spotřebitelů začnou opět zvyšovat zásoby. Podle některých expertů tak stoupne tempo růstu ve čtvrtém čtvrtletí na 2,5 procenta.

V celém letošním roce se tudíž očekává růst kolem 2,3 procenta, což by bylo blízko loňským 2,4 procenta, napsala agentura AP.

Americké ekonomice neprospívá silný dolar, oslabení exportu, omezení investic i útlum v průmyslu. „Americká ekonomika je slabší, než si většina lidí myslí, protože peněžní zásoby ve Spojených státech rostou velmi pomalu,“ řekl profesor Steve Hanke z Univerzity Johnse Hopkinse.

Američané utráceli, zvyšuje se kupní síla
Spotřebitelské výdaje, které ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, stouply ve třetím čtvrtletí o 3,2 procenta, a tak stav zlepšují. Jejich růst pouze mírně zpomalil z 3,6 procenta ve druhém kvartálu. Solidní růst spotřebitelských výdajů by podle agentury Reuters mohl také přimět americkou centrální banku (Fed) ke zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání.

Podle analytiků budou spotřebitelské výdaje i nadále významnou podporou ekonomického růstu, protože trh práce zůstává zdravý a inflace nízká, což zvyšuje kupní sílu domácností. Naopak vývoz zřejmě bude nadále slábnout kvůli zpomalení ekonomického růstu na důležitých vývozních trzích jako Čína a kvůli silnějšímu dolaru, který zhoršuje konkurenceschopnost amerického zboží v zahraničí.

Zdroj: ČT 24

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity