Pondělí 10. 12. 2018

Hrozba tvrdého brexitu oslabila libru na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Akcie v Londýně ale posilují

05.10.2016

Hrozba tvrdého brexitu dostala britskou libru pod prodejní tlak. Ta tak oslabila na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Pro ministerskou předsedkyni Theresu Mayovou je prioritou omezení přílivu imigrantů ze zemí EU, což může vést k vystoupení Británie ze společného evropského trhu. Na rozdíl od britské měny akcie na londýnské burze posilují. Index FTSE 100 táhnou nahoru akcie nadnárodních firem, které mají významný podíl příjmů v zahraničních měnách.

zpráva Hrozba tvrdého brexitu oslabila libru na nejnižší úrovně od poloviny 80. let. Akcie v Londýně ale posilují

Výroky britské premiérky Theresy May­ové na sjezdu konzervativní strany mají neblahý vliv na hodnotu libry. Kurz britské měny klesl v průběhu včerejšího obchodování nejníže od poloviny 80. let, když se dostal pod úroveň 1,2796 dolaru za libru, na niž se měna propadla ve dnech těsně po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Libra ztrácela také vůči euru.

Mayová prohlásila, že Velká Británie zahájí formální proces vystoupení z Evropské unie nejpozději v březnu příštího roku. Jednání o vystoupení by tak měla být dokončena do roku 2019. Z výroků Mayové navíc vyplynula větší hrozba takzvaného tvrdého brexitu, tedy že Británie nezůstane součástí jednotného vnitřního trhu.

Za poklesem libry stojí obavy obchodníků a investorů z toho, že požadavky britské vlády ohledně omezení svobody pohybu osob a pracovních sil ze zemí Evropské unie budou mít za následek horší přístup britských firem na evropský trh.

"Je zřejmé, že přístup na jednotný trh nepatří mezi priority Theresy Mayové a trh si to uvědomuje," citovala agentura Reuters Vasileiose Gkionakise, měnového stratéga UniCredit Bank. Podle něho se dá očekávat, že libra bude pod tlakem i v následujících týdnech a měsících. Esther Reicheltová z Commerzbank zase míní, že "tvrdý brexit může vést ke značným ekonomickým dopadům a k nižší atraktivitě investic prováděných v librách".

Na rozdíl od libry hodnota akcií na londýnské burze v pondělí i v úterý rostla. Nejsledovanější index FTSE 100 se vyšplhal nad hranici 7000 bodů. V indexu jsou totiž významně zastoupeny nadnárodní firmy s velkým podílem příjmů v zahraničních měnách, a nižší kurz libry je tedy pro ně alespoň krátkodobě vítaným povzbuzením.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity