Pondělí 21. 01. 2019

Hypotéky se nečekaně zlevňují. Díky konkurenčnímu boji bank se úroky dostaly pod dvě procenta

10.02.2016

Doba levných hypoték překvapivě nekončí, úroky jdou pod dvě procenta. Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Banky chtějí uzavřít co nejvíce hypotečních úvěrů, než nový zákon zlevní předčasné splacení hypoték.

zpráva Hypotéky se nečekaně zlevňují. Díky konkurenčnímu boji bank se úroky dostaly pod dvě procenta

Lidé mají před sebou přinejmenším několik měsíců dalšího zlevňování už tak levných hypoték. Je to docela překvapivé: ještě koncem roku odborníci tvrdili, že snižování úroků u hypoték už skončilo. Některé banky ale teď začínají nabízet rekordně nízké sazby pod dvěma procenty.

Nečekané zlevňování hypotečních úvěrů má několik příčin. Ke konci roku se očekávalo, že dlouhé období velmi nízkých úrokových sazeb na globálních finančních trzích skončí. Jenže teď to vypadá na pravý opak a sazby mohou ještě klesat. Což bankám umožní hypotéky dál zlevňovat.

Další pokles hypotečních úroků je také odrazem sílícího konkurenčního souboje bank o klienty. Zlevňují malé i velké banky. Hypoteční banku, dlouholetého lídra trhu, loni téměř dohnala Česká spořitelna − každá na hypotékách napůjčovala zhruba 50 miliard korun.

"Nejsme specialisté jako Hypoteční banka, která by na trhu měla excelovat. Ale loni jsme jí zkomplikovali situaci, protože jsme ji v růstu objemu hypoték významně předběhli. Budeme v tom pokračovat," říká šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Právě pomocí nízkých sazeb hodlají obě největší banky na hypotečním trhu o klienty bojovat i letos − obě banky v únoru nabízejí úrok pod zmíněnými dvěma procenty. "Tak nízkou sazbu jako nyní jsme v úrokovém lístku nikdy neměli," říká Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.

Loňský rok přinesl rekordní zájem o hypotéky, lidé si napůjčovali téměř 200 miliard korun. České ekonomice se daří a Češi si více pořizují nové vlastní bydlení − měsíční splátka hypotéky je díky nízkým úrokům často stejná jako nájem.

Banky čekají, že letos by mohly na hypotékách poskytnout minimálně stejně peněz jako vloni. "Podle optimistických scénářů by to mohlo být i víc," odhaduje Libor Ostatek, šéf makléřské firmy Golem Finance. "Ceny nemovitostí rostou, takže lidé si berou větší hypotéky a také si víc uvědomují, že nákup bydlení není rozumné odkládat," vysvětluje.

Banky však mají ještě jeden další důvod, proč v příštích měsících získat co nejvíc klientů, kteří podepíší smlouvu: chystá se nový zákon, který má zlevnit předčasné splacení hypoték.

Kdo si vezme hypotéku až poté, co novinka začne platit, ušetří na případném předčasném doplacení úvěru. Na dříve podepsané smlouvy se nová pravidla začnou vztahovat až na konci fixace − tedy při změně úrokové sazby.

Pro banky je tak výhodnější získat co nejvíc klientů ještě za současných podmínek, což může konkurenční boj ještě více vyostřit. "Banky se budou snažit nabrat co nejvíce klientů, než nový zákon začne platit, a úroky mohou jít ještě dolů," odhaduje ředitel úvěrových produktů Equa bank Ondřej Hák.

Nový zákon šel včera do sněmovny, a pokud jeho schvalování proběhne hladce, začne platit zhruba od poloviny roku. Předčasné splacení hypotéky má podle něj být zdarma ve složitých životních situacích, jako je vážná nemoc.

V dalších případech si banky budou smět účtovat jen doložené náklady, které s předčasným splacením budou mít. "A to bude mnohem méně, než klienti dosud platí," říká Hák. Nyní jde předčasně splatit hypotéku bez sankce jen při změně úrokové sazby. Jinak si banky účtují až pět procent ze zbývající výše úvěru.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity