Úterý 11. 12. 2018

Impulzy pro oživení akcií Applu

11.03.2016

Po několika měsících, kdy akcie Apple neustále klesaly se zdá, že se situace konečně obrací k lepšímu. Investoři se vlivem vidiny zisků z nového iPhone k tomuto titulu opět navracejí.

zpráva Impulzy pro oživení akcií Applu

V posledním roce se tyto akcie propadly ze svých výšin a následně oscilovaly na poměrně nízké úrovni. Příčinnou tohoto stavu byl strach o budoucí vývoj vyplývající z klesajícího tempa prodejů.


Reuters zabývající se analýzou tohoto titulu uvádí, že za poslední dva týdny si Apple připsal růst v podobě 5 %, což je pravděpodobně reakce na to, že tento měsíc bude v rozvojových zemích, jako je Čína, zahájen prodej zlevněného iPhone, od kterého si investoři slibují opětovné nastartování prodejů. Velký potenciál je spatřován v růstu trhu v Číně, čímž by se mohl zásadně zvýšit odbyt, protože spotřebitelé ve vyspělých zemích neobměňují své smartphony dostatečně často.


Akcionáři tento týden rovněž upozornili jednak na spolehlivou schopnost firmy vytvářet zisk a dále na divokou kartu v podobě potenciálních převratných produktů, což by mělo být pro investory dostatečným stimulem tyto akcie vlastnit.


Tato společnost má dlouhou historií v tom, že hospodaří lépe, než se očekává a pořád tím překvapuje, říká pro Reuters Daniel Morgan manažer ve společnosti Synovus Trust Company, která vlastní více než milion akcií Apple. Dále dodává, kde jinde by bylo možné najít firmu s tak skvělou historií, kde P/E poměr dosahuje rozmezí 10 až 11, což znamená, že akcionáři jsou ochotni zaplatit 10 USD až 11 USD za 1 USD čistého zisku.


Akcie Apple se ve středu obchodovaly na úrovni 100,97 USD a P/E poměr dosahoval hodnoty 10,7, přestože za poslední 2 roky dosahovaly průměrně hodnoty 13.


Pro porovnání, akcie společnosti Google, které jsou se svými Androidy největšími konkurenty iOS, P/E poměr zde aktuálně dosahuje úrovně 20, u akcií Tesla Motors 132 a u IBM 10,2.


 Pokud se nestane něco opravdu velkého, akcie Apple už si nadále nezaslouží dosahovat P/E poměru 20 až 25. Společnost je již příliš velká, přesto je odpovídající, aby se takto kvalitní společnost obchodovala na úrovni, kde P/E dosahuje 15, uvedl pro Reuters manažer portfolia Motley Fool Funds David Meier.
Pokud by akcie Apple v následujícím roce dosáhly cílené hodnoty P/E poměru 15, obchodovaly by se přibližně za 138 USD.


Za další příznivý znak lze považovat, že hodnota tohoto titulu se dostala nad svůj 50-denní klouzavý průměr poprvé od prosince. Vlivem výprodeje titulu v posledních měsících se dividendový výnos posunul z loňských 1,5 % na úroveň 2,2 %.


Nový menší iPhone se čtyř palcovou obrazovkou pravděpodobně zvýší růst objemu prodeje o 5 % v tomto roce.


Reuters rovněž uvádí, že investorům při rozhodování by částečně mohlo pomoci stanovisko analytiků zabývající se Apple. Zatímco v prosinci před poklesem akcií o 20 % doporučovalo 41 analytiků nákup a 1 doporučoval prodej, nyní žádný z analytiků nedoporučuje prodej a 38 doporučuje nákup.

o_1adj6slu313g8pd3u3v2aa10k1a.png

Zdroj: Kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity