Sobota 15. 12. 2018

Inflace stále není na dohled

12.10.2015

Zdá se, že bezprecedentně volná měnová politika s námi zůstane déle, než se ještě nedávno čekalo. Data z eurozóny jsou totiž všechno, jen ne proinflační. Inflace v září v důsledku poklesu cen energií poprvé od března klesla pod nulu.

zpráva Inflace stále není na dohled

Slovy bývalého prezidenta Tricheta "má ECB jedinou střelku v kompasu" a tou je celková inflace. Pamětníci přitom vzpomenou, že v roce 2011 ECB dokázala sazby dokonce kvůli ropě zvednout. Draghi je pak ve srovnání s předchůdcem mnohem menší dogmatik a také ECB prodělala v posledním roce přerod směrem k měnově-politickému pragmatismu. To ve stávající situaci znamená, že další uvolnění měnových podmínek by mohlo být potenciálně rychlé. To koneckonců na posledním zasedání v srpnu řekl i Draghi, když zmínil, že ECB je připravena v případě nutnosti "změnit velikost, složení či trvání programu odkupu aktiv".

Nejen ceny energií, ale i dalších komodit jsou nízké. A ani evropská ekonomika na výraznější urychlení poptávkové inflace nevypadá. Německý průmysl se i navzdory silné podpoře od eura, ECB a ropy motá v meziročním růstu těsně nad nulou, průměrná evropská nezaměstnanost je stále 11 procent, francouzská navzdory Hollandovým slibům zarytě roste. Jinými slovy, inflaci si eurozóna tak lehko nedoveze a ani sama nevytvoří.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity