Sobota 15. 12. 2018

Investice podle církve: katolíci sází na půdu a nemovitosti

27.11.2017

Diecéze římskokatolické církve vloni vydaly téměř miliardu korun – financovaly například rekonstrukce budov středních škol, peníze šly i na obnovu historických památek. Další víc než jednu miliardu investovaly do své budoucí soběstačnosti.

zpráva Investice podle církve: katolíci sází na půdu a nemovitosti

Peníze, které církev označuje za investici do své budoucí soběstačnosti, šly z převážné většiny do půdy, ale také nemovitého majetku a hospodářských aktivit. Biskupství zvýšila výnosy z vlastního hospodaření s lesy, půdou a nemovitostmi v regionech meziročně o jedenáct procent na 1,4 miliardy korun, na daních odvedla za rok 2016 téměř 114 milionů korun.

„Naším posláním je, kromě jiného, pomáhat bližním a pozitivně přispívat k životu společnosti a místních komunit, ve kterých působíme. Jde nám o to, aby nejen naše financování veřejně prospěšných aktivit, ale i naše investice do budoucí samostatnosti přinášely společnosti užitek. Snažíme se o udržitelné, lokální hospodaření s půdou a vodou a dodržujeme etické standardy pro finanční investice,“ vysvětluje Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Prioritou je hospodaření s poli a lesy, a to se vloni projevilo naplno. Z celkem 1,1 miliardy korun církev na tyto účely vydala 902 milionů korun, tedy více než 80 procent veškeré investované částky. Ještě v roce 2015 směřovala převážná část takovýchto investic do speciálně zřízeného Katolického fondu.

Finančních investic se ale diecéze katolické církve nezříkají. V loňském roce činily 176 milionů korun a částka vložená do Katolických fondů ke konci roku vzrostla na 980 milionů korun. Majetek Růstového fondu spravovaného ČSOB ke konci roku 2016 činil 771 milionů korun a majetek Výnosového fondu spravovaného Českou spořitelnou tvořil 209 milionů korun.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity