Sobota 15. 12. 2018

Investoři masivně skupovali britské bondy, ceny dosáhly historických maxim

23.06.2016

V předvečer hlasování o vystoupení Londýna z unie investoři masivně skupovali dluhopisy ostrovní vlády. Jen od dvacátého února, kdy britský premiér David Cameron oznámil červnové referendum, podražily o bezmála čtyři procenta. To je nejvíce z vyspělé Evropy, ceny britských bondů se tak zároveň dotkly historických maxim.

zpráva Investoři masivně skupovali britské bondy, ceny dosáhly historických maxim

Masivní příliv peněz do ostrovního dluhu souvisí podle analytiků s panevropským trendem útěku od riskantních investic typu akcií, může prý být ale i spekulativní sázkou na bleskový zisk kvůli posílení britské měny. V případě odmítnutí scénáře brexitu totiž trh během relativně krátké doby očekává silné posílení libry proti ostatním hlavním světovým měnám. Investoři, jejichž mateřskou měnou je euro nebo dolar, by tak po odchodu z Británie prakticky přes noc inkasovali několikaprocentní zisk.


„Někteří investoři mohou spekulovat na posílení libry po referendu, a z toho důvodu libry ukládají do dluhopisů, přestože jako lepší varianta se zdá krátkodobý nákup liber, jejich uložení na účtech bank a poté prodej. Ale do hry tu také vstupuje jejich investiční horizont a míra rizika, kterou jsou ochotni přijmout,“ uvádí analytička České spořitelny Jana Urbánková.

Vedle ostrovních bondů jsou v kurzu i dluhopisy dalších zemí vnímaných jako bezpečné přístavy, a to především německé a americké bondy. „Nejistota je pro trhy v mnoha případech horší než špatné zprávy, na které již lze aktivně reagovat. A napětí ohledně výsledků referenda by se dalo krájet. Dluhopisy nabízejí relativně jistou investici. A to je přesně to, co investoři v současné nejisté době chtějí,“ uvádí analytička PwC Olga Cilečková.


Pro investory není strašákem jen výsledek dnešního referenda. Dluhopisy získávají na popularitě i kvůli stále temnějším předpovědím o vývoji světové ekonomiky, kapitál tak místo akcií končí spíše na konzervativnějších adresách. „Globální růst zájmu o státní dluhopisy je spojený s vyhlídkou horšího ekonomického vývoje a delšího trvání uvolněné měnové politiky centrálních bank,“ dodává hlavní ekonom Deloitte David Marek. 

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity