Pondělí 10. 12. 2018

Investoři po propadu asijských trhů vyprodávají středoevropské měny. Koruna ale odolává

24.08.2015

Česká měna v pondělí na chvíli spadla na 27,06 koruny za euro, což je nejslabší hodnota od počátku srpna. Brzy ale ztrátu smazala. Ostatní měny v regionu výrazně oslabují kvůli výprodejům akcií v rozvíjejících se ekonomikách. Podle analytiků by měla koruna zůstat současnou situací na finančních trzích prakticky nedotčena.

zpráva Investoři po propadu asijských trhů vyprodávají středoevropské měny. Koruna ale odolává

Klidné obchodování posledních týdnů, které se odehrávalo na trhu s korunou, minimálně na čas skončilo. Hned po osmé hodině ráno 24. srpna kurz domácí měny vůči euru totiž na poměry posledních týdnů a měsíců výrazně oslabil – o rovných šest haléřů na úroveň 27,06 Kč za euro.

Česká měna v tom však nebyla sama – podobný pokles zažil i polský zlotý či maďarský forint. Na rozdíl od nich ale koruna dokázala ztrátu rychle otočit a v deset hodin dopoledne se její kurz již pohyboval opět na úrovni 27,01 Kč za euro. 

Naopak forint i zlotý dopoledne stále vůči euru ztrácely – maďarská měna vůči euru ztratila od počátku obchodního dne přes půl procenta, polský zlotý vůči euru oslaboval o zhruba stejnou hodnotu.

Maďarská a polská měna se tak řadí mezi oběti současného propadu na finančních trzích. Výprodeje cenných papírů v Číně, které probíhají již delší dobu a kterým se čínská vláda neúspěšně snažila zabránit, se totiž začínají přelévat i na evropské burzy.

Obchodování na evropských akciových trzích tak v pondělí začalo několikaprocentním poklesem. Index FTSE Eurofirst 300 otevřel s tříprocentní ztrátou. Naopak rostou ceny státních dluhopisů, které investoři vnímají jako bezpečné. 

"Finanční trhy se nacházejí ve stavu paniky. Začíná to totiž vypadat jako asijská finanční krize na konci devadesátých let. Spekulanti prodávají cenné papíry, které vnímají jako nejvíce rizikové," uvedl pro agenturu Reuters Takako Masai, ředitel výzkumu tokijské Shinsei Bank.

Podle hlavního ekonoma Era Poštovní spořitelny Jana Bureše je zcela přirozené, že koruna, na rozdíl od forintu a zlotého, na současnou bouři na finančních trzích příliš nereaguje. "Historicky je český finanční trh mnohem stabilnější než maďarský či polský. I proto tamní měny vždy intenzivněji reagují na podobné výprodeje," říká Bureš. 

Podle něj je navíc česká měna díky centrální bance, která brání koruně posílit pod 27 Kč za euro, podhodnocená – tedy slabší, než by odpovídalo tomu, na co česká ekonomika reálně má. Odhady ekonomů vesměs hovoří o tom, že skutečný kurz koruny by se měl pohybovat někde na úrovni 25–24 korun za jedno euro.

Podle Bureše českou měnu současné výprodeje nezasáhnou. Výrazněji oslabovat by mohla začít teprve tehdy, pokud by se zhoršil ekonomický výhled eurozóny a především Německa, na kterém je Česko závislé. To ale podle jeho názoru zatím nehrozí.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity