Sobota 15. 12. 2018

Investoři přelévají peníze z polských do českých bank

18.08.2015

Část peněz, jež mizí z akcií polských bank, končí v akciích českých bankovních ústavů. Polské banky na burze v posledních týdnech ztratily v některých případech až třicet procent hodnoty. Může za to strach z nadcházejících polských voleb.

zpráva Investoři přelévají peníze z polských do českých bank

Na jedné straně pád akcií polských bank o desítky procent, na straně druhé stabilní růst českých bankovních akcií. Cenné papíry polských a českých finančních domů žijí v posledních měsících odlišný příběh, který má ale jedno důležité pojítko. Část peněz, jež mizí z akcií polských bank, končí v akciích domácích bankovních ústavů.

"Přeliv peněz z Polska je pro domácí banky faktorem, který pomáhá jejich akciím. Částečně i díky tomu se jim daří, ačkoliv domácí bankovní sektor letos spíše stagnuje," říká analytik Patria Finance Tomáš Tomčány.

K přelivu peněz dochází podle analytiků i díky tomu, že Polsko a Česko jsou z pohledu velkých investičních bank vnímány jako "jeden balíček". "Na základě lokálních zpráv a hospodaření firem se peníze běžně přelévají z jedné země do druhé," říká hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Podle něj by příliv peněz z polských bankovních akcií mohl být jedním z důvodů stabilního kurzu akcií Komerční banky, které za poslední tři měsíce posílily o dvě procenta. "Ačkoliv jsou ceny akcií Komerční banky nad dlouhodobými očekáváními analytiků, panuje na trhu velmi nízká ochota je prodávat," tvrdí Hatlapatka.

Domácí banky tak těží z dramatického propadu akcií polských bank, které v posledních týdnech ztratily v některých případech až třicet procent hodnoty. Investoři tak reagovali na dvě zprávy z polské politické scény.

Tou první bylo sdělení strany Právo a spravedlnost (PiS), která je hlavním favoritem podzimních parlamentních polských voleb. PiS uvedla, že v případě vítězství ve volbách uvalí na banky nové daně. Konkrétně plánuje daň ve výši 0,39 procenta na aktiva finančních domů, pojišťoven a investičních fondů. Do státní pokladny by díky nové dani mělo ročně přitéct kolem 7,4 miliardy zlotých (téměř 50 miliard korun).

"Když na podzim vyhraje PiS, mohou akcie polských bank ještě o něco oslabit, ten prostor tam stále je. A peníze by se mohly přelít do českých bankovních akcií," míní Tomčány.

Na počátku srpna pak akcie polských bank poslalo do kolen rozhodnutí polského Sejmu, který schválil zákon umožňující majitelům domů a bytů převést své hypotéky ze švýcarských franků na zloté. Banky to může v konečném důsledku stát až 19 miliard zlotých (přes 120 miliard korun).

Úvěry ve francích si na konci minulého desetiletí pořizovaly stovky tisíc Poláků, které nalákaly nízké úroky. Poté co frank prudce posílil, se ale dostali do pasti. Dlužníci jsou nyní nuceni platit cenu, která je vyšší, než je reálná tržní hodnota jejich nemovitosti.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity