Úterý 11. 12. 2018

Investoři se vracejí k euru. V rozvířené době ho považují za bezpečný přístav

27.08.2015

Euro je stále vůči americkému dolaru skoro o 10 procent silnější než v polovině března, kdy spadlo na dlouholeté minimum. ECB by k dosažení svého inflačního cíle (blízko dvou procent) uvítala slabší kurz. Někteří experti soudí, že tím nejlepším "přístavem" pro investory zůstává americký dolar a euro vůči němu již dosáhlo vrcholu.

zpráva Investoři se vracejí k euru. V rozvířené době ho považují za bezpečný přístav

Není to tak dávno, kdy se kvůli dramatickému jednání o řeckém dluhu dokonce zpochybňovala budoucí existence eura. Nyní se k němu investoři, "vystresovaní" propadem čínských akcií i klesajícími kurzy měn na rozvíjejících trzích, vracejí. Vidí v něm větší jistotu i lepší zhodnocení svých peněz.

"Euro se opět považuje za bezpečný investorský přístav," komentuje pro list The Wall Street Journal Robin Brooks, který v americké bance Goldman Sachs analyzuje měnové trhy.

Kurz společné měny se na počátku nynějšího týdne poprvé od poloviny ledna dostal na 1,17 dolaru. Poté mírně oslabil a včera se pohyboval kolem 1,15 dolaru. Ve srovnání se svým březnovým minimem však je stále skoro o 10 procent výš.

Proč jde euro nahoru
Důvodů, proč společná měna od časného jara posiluje, je podle analytiků několik. Předně, devatenáct zemí eurozóny během letošního prvního pololetí předvedlo lepší hospodářský výkon, než se na počátku roku čekalo.

Druhý důvod souvisí s očekáváním, že americká centrální banka (Fed) letos zpřísní svoji měnovou politiku, tedy zvýší úrokové sazby. Mohlo by se tak poprvé stát už na zářijovém zasedání Fedu.

"Ale turbulence, jimiž si v uplynulých dvou týdnech prošly globální finanční trhy a jejichž epicentrem byla Čína, vedly některé investory k pochybám, zda Fed letos ke zvýšení sazeb vůbec sáhne," sděluje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investment CEE.

Jak dodává, zářijové zasedání Fedu se z pohledu trhů již zdá být mimo hru a výrazné pochybnosti existují, i pokud jde o možné zvýšení sazeb v prosinci.

Euru pomohla nahoru také Čína, když 11. srpna devalvovala svoji měnu jüan. Euro přitom v uplynulých týdnech neposílilo pouze vůči dolaru, nýbrž i řadě dalších měn, včetně asijských, z nichž mnohé jsou citlivé právě na pohyb jüanu.

S názorem, že euro je "bezpečný přístav", však ne všichni odborníci souhlasí. "V tomto ohledu bych nadále spoléhal na americký dolar. Očekávám, že kurz společné měny vůči němu již dosáhl vrcholu," míní podle agentury Reuters Stephen Jen z londýnského hedgeového fondu SLJ Partners.

Poukazuje na to, že ekonomika USA se sice zotavuje pomalu, ale s jistotou, takže není daleko doba, kdy tamní centrální banka začne zvyšovat sazby. "Na tom nic nemění skutečnost, že kurz dolaru v poslední době nemá na trzích podporu," dodává Jen.

ECB to má nyní ještě těžší
Posílení eura od počátku letošního roku představuje komplikaci pro Evropskou centrální banku (ECB). Ta by uvítala slabší kurz, který by jí umožnil dostat meziroční míru inflace do normálních mezí. Tedy blízko ke dvěma procentům ve srovnání s 0,2 procenta nyní.

"To poslední, co eurozóna nyní potřebuje, je silnější společná měna. Region nadále flirtuje s deflací. Kromě toho, výrazné zpomalení tempa hospodářského růstu v Asii zasáhlo evropské společnosti mnohem více než jejich americké konkurenty," podotýká Mark Dowding z britského fondu BlueBay Asset Management.

Podle včerejšího vyjádření hlavního ekonoma ECB Petera Praeta riziko, že strážkyně eura nedostane inflaci tam, kam potřebuje, v poslední době výrazně stouplo.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity