Sobota 15. 12. 2018

Irská vláda se nedokázala dohodnout na postupu v kauze Apple

01.09.2016

Irská vláda se na čtvrtečním zasedání nedokázala dohodnout na tom, zda se odvolá proti rozhodnutí Evropské komise ohledně daňového zvýhodnění americké technologické společnosti Apple. Tento vývoj podle agentury Reuters vyvolává pochybnosti ohledně osudu odvolání i ohledně stability vlády.

zpráva Irská vláda se nedokázala dohodnout na postupu v kauze Apple

Evropská komise v úterý uvedla, že Irsko po řadu let poskytovalo společnosti Apple neoprávněné daňové výhody, a firma by tak měla na daních doplatit rekordních až 13 miliard eur (zhruba 350 miliard Kč) plus úroky. Irský ministr financí Michael Noonan pak oznámil, že se závěry komise hluboce nesouhlasí a požádá vládu o rozhodnutí, aby se země odvolala.

Vláda po čtvrteční více než pětihodinové debatě odložila další jednání na pátek, kdy by podle ní mělo padnout rozhodnutí. Irsko má na odvolání čas zhruba dva měsíce.

Někteří voliči vyjadřují údiv nad tím, že vláda by mohla být ochotna vzdát se peněz, které by stačily k financování zdravotních služeb v zemi na celý jeden rok. Právě to zřejmě jednání vlády o odvolání komplikuje, napsala agentura Reuters.

Daňové otázky jsou v kompetenci členských zemí unie 
Noonan v úterý zdůraznil nutnost bránit integritu irského daňového systému a daňové jistoty pro podnikatele. Připomněl také, že daňové otázky jsou v kompetenci členských zemí unie. Irsko míní, že společnost Apple zaplatila plnou výši daní a nebyla jí poskytnuta žádná státní pomoc.

Odvolání proti rozhodnutí Evropské komise se chystá podat rovněž společnost Apple. Komise se podle Applu snaží přepsat historii firmy v Evropě, ignoruje irské daňové zákony a na hlavu převrací mezinárodní daňový systém.

Šéf Applu Tim Cook v prohlášení rovněž varoval před ohrožením pracovních míst v Evropě. Uvedl, že firma žádné speciální dohody s Irskem neuzavřela a že se téměř 36 let od chvíle, kdy v irském Corku otevřela svou továrnu, řídila místními zákony.

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek uvedla, že rozhodnutí komise by mohlo pomoci výrazně snížit irský dluh, ale mohlo by také podkopat pozici irské vlády. "Částka 13 miliard eur není pro ekonomiku velikosti Irska bezvýznamná," uvedl zástupce S&P Moritz Kraemer. Upozornil, že částka odpovídá více než pěti procentům hrubého domácího produktu Irska. Podíl irského dluhu na HDP se nyní pohybuje kolem 94 procent.

Zdroj: ČTK, Novinky 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity