Sobota 15. 12. 2018

J&T se hádá o cenu Unipetrolu. Majitel čtvrtiny akcií požaduje trojnásobnou dividendu

14.06.2016

Poláci podle skupiny J&T záměrně snižují hodnotu české firmy. PKN Orlen se brání tím, že Unipetrol potřebuje investovat a že musí řešit následky dvou havárií. J&T ale požaduje výplatu trojnásobné dividendy, než jakou navrhují Poláci.

zpráva J&T se hádá o cenu Unipetrolu. Majitel čtvrtiny akcií požaduje trojnásobnou dividendu

Skupina J&T, která drží v největší české petrochemické firmě Unipetrol čtvrtinový podíl, jde tvrdě proti jeho většinovému vlastníkovi, polské skupině PKN Orlen. Krátce před valnou hromadou Unipetrolu, na níž se má schválit návrh na vyplacení dividend z loňského zisku ve výši 5,52 koruny na akcii, poslala J&T protinávrh na výplatu trojnásobku. Ten mají HN k dispozici.

J&T, která sdružuje čtvrtinu akcií Unipetrolu přes kyperskou schránkovou firmu Paulinino, požaduje výplatu 15 korun na akcii před zdaněním. Svůj návrh odůvodňuje hlavně tím, že Unipetrol nemá žádný dluh, loni vykázal sedm miliard konsolidovaného čistého zisku a ke konci loňského roku disponoval deseti miliardami korun nerozděleného zisku na účtech.

"Společnost je překapitalizovaná, má nulový dluh a bezdůvodně zadržuje nadbytečnou hotovost, a to navíc v okamžiku, kdy má možnost se při realizaci budoucích investic výhodně a bezrizikově zadlužit," hodnotí analytik J&T Michal Šnobr. Přiznává, že si pořídil 100 akcií kvůli chystané valné hromadě, která proběhne 21. června.

Vyplácí polovinu toho, co doma
Představenstvo Unipetrolu, které je ovládáno zástupci PKN Orlen, již dříve uvedlo, že dividendový výnos se pohybuje na průměru jiných výplat dividend v regionu a že minoritní akcionář musí brát ohled na nedávné havárie Záluží u Litvínova a Kralupech nad Vltavou.

"Výše dividendy odpovídá současným kapacitám společnosti, které byly ovlivněny událostmi mimo její kontrolu, tedy nedávnými neplánovanými odstávkami ve výrobě," uvedl tiskový odbor PKN Orlen v odpovědi HN.

J&T však v protinávrhu tvrdí, že současná cena Unipetrolu na burze neodráží reálnou hodnotu firmy, která by měla být vyšší. To například dokazuje poměr mezi jejím ziskem a tržní kapitalizací. Zatímco PKN Orlen by při současném čistém zisku sám sebe koupil za 12 let, Unipetrolu by stačilo šest let.

Podobné je to s poměrem dividendy k zisku. PKN Orlen navrhuje za loňský rok vyplatit čtvrtinu konsolidovaného zisku, Unipetrol 12 procent. "I v tomto případě je návrh představenstva společnosti Unipetrol vzhledem k zisku za rok 2015 zhruba na poloviční úrovni proti PKN Orlen," zdůrazňuje J&T.

Vysoká dividenda v Polsku u mateřského koncernu je do velké míry motivována snahou státu získat ze státních firem co nejvíce peněz na nákladnou sociální politiku a změny ve struktuře ekonomiky, které plánuje konzervativní vláda.

PKN Orlen také připravuje novou dlouhodobou strategii rozvoje, která pod tlakem vlády bude spočívat ve snížení závislosti na ruských zdrojích. Orlen nedáno koupil těžební firmu v Kanadě, uzavřel dohodu o dodávkách saúdské ropy a jednal v Íránu.

Dlouhodobý konflikt eskaluje
Současným sporem o dividendu Unipetrolu vrcholí několikaletý boj mezi akcionáři J&T a PKN Orlen o pozice v rámci holdingu. Unipetrol naposledy vyplatil dividendu za rok 2007. Potom na firmu dopadla i ekonomická krize. V posledních letech se Orlenu dařilo konejšit J&T tím, že se dividendová politika změní.

Nízký návrh na dividendu spustil ze strany J&T také obvinění, že většinoví akcionáři Unipetrolu využívají firmu ve prospěch mateřské společnosti, tedy Orlenu. Polský koncern se tak i díky přebytkům peněz na účtech a nulovému dluhu Unipetrolu mohl levně zadlužit na 1,5násobek provozního zisku před daněmi a odpisy a vyplácet dividendu i za rok 2014, kdy Orlen vykázal výraznou ztrátu v hospodaření.

Tyto kroky jsou podle J&T porušením povinnosti péče řádného hospodáře. "Při zohlednění zcela odlišného přístupu mateřské společnosti v Polsku nelze než konstatovat, že jsou v Unipetrolu upřednostňovány zájmy majoritního akcionáře PKN Orlen na úkor minoritních akcionářů společnosti Unipetrol," stojí v protinávrhu. J&T nevylučuje ani možnost podání soudní žaloby.

PKN Orlen tvrdí, že výhodnější financování Unipetrolu než přes mateřskou firmu zatím na trhu nevidí, a proto si nepůjčuje na finančních trzích. "Nikdo zatím nenabídl výhodnější alternativu k financování založenému na rozvaze mateřské společnosti," uvedlo tiskové oddělení polské firmy. Sám PKN Orlen nedávno dokončil prodej eurových dluhopisů v hodnotě 750 milionů eur.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity