Sobota 15. 12. 2018

Jablotron získal podíl ve vývojářské firmě eMan. Cílem je chytrá domácnost

21.01.2016

Výrobce zabezpečovacích systémů Jablotron kupuje menšinový podíl ve vývojářské firmě eMan za několik desítek milionů korun. eMan vyvíjí aplikace pro velké korporace jako Českou pojišťovnu, Škodu Auto nebo O2. Spolu chtějí posílit vývoj a zaměřit se na produkty internetu věcí.

zpráva Jablotron získal podíl ve vývojářské firmě eMan. Cílem je chytrá domácnost

Přední český výrobce zabezpečovacích a komunikačních systémů Jablotron vstupuje do společnosti eMan, která vyvíjí mobilní aplikace. Jablotron získá menšinový podíl ve výši 45 procent s opcí na další podíl, eMan bude na trhu nadále působit jako samostatný subjekt, oznámili včera zástupci obou firem.

Hodnota akvizice se má pohybovat v řádech desítek milionů korun. Cílem transakce má být posílení obou společností v oblasti vývoje a služeb zaměřených na takzvaný internet věcí a chytrou domácnost.

Dosavadními vlastníky eManu je čtveřice Jiří Horyna, Jan Horyna, Michal Košek a Tomáš Čermák, které nově doplní zástupci Jablotronu. Jeho majiteli jsou Dalibor Dědek a Miroslav Jarolím.

"Finanční síla a zkušenosti Jablotronu ve výrobě a prodeji zabezpečovací techniky poskytnou eManu významnou podporu pro další rozvoj a expanzi na nové trhy," uvedl ředitel eManu Jiří Horyna.

Podle Jablotronu jde o oboustranně výhodný obchod. "Posílíme o zkušené profesionály z oboru, ve kterém vidíme budoucnost," řekl HN Tomáš Morava, investiční ředitel Jablotronu. Ten je oproti menšímu partnerovi firmou s 500 zaměstnanci a více než dvoumiliardovým obratem. Jako první na trhu začal nabízet alarm spojený s cloudem, tedy vzdáleným připojením k internetu. Ve spolupráci s eManem chce jablonecká firma své alarmy zdokonalit, a nabídnout tak koncept takzvané chytré domácnosti.

"Díky naší technologii sladíte jednotlivá zařízení jako ovládání topení, světel nebo zavlažování do jednoho. Integrovaný systém bude ovládat řídicí jednotka našeho alarmu," osvětlil plány společného byznysu Daniel Beneš z Jablotronu. Jeho firma už dnes prodala celosvětově asi 55 tisíc alarmů s cloudem, v Česku přitom víc než polovinu. "Zdejší trh chápeme jako takový náš inkubátor, kde si své technologie ověřujeme," dodal Beneš. I když se cena zabezpečení domácnosti může podle něj lišit vzhledem k požadavkům klienta, průměrně za jeden domácí alarm zaplatí kolem 15 až 20 tisíc korun. Měsíčně prý Jablotron eviduje na tisíc objednávek jenom v Česku.

Internet věcí, který propojuje softwarová řešení s klasickými přístroji, je dnes dynamicky se rozvíjejícím byznysem. "Investiční strategie Jablotronu spočívá ve vstupování do podobných firem, jako je eMan, ale přitom chceme zachovávat jejich nezávislost a skupinu decentralizovat," dodal Tomáš Morava z Jablotronu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity