Středa 12. 12. 2018

Janeček dodal poslancům zprávu z prošetřování majitelů korunových dluhopisů. V předstihu a bez řešení

26.04.2017

S více než měsíčním předstihem zaslal šéf finanční správy Martin Janeček poslancům zprávu o prošetření majitelů takzvaných korunových dluhopisů. Členové rozpočtového výboru po něm chtěli, aby vydal finančním úřadům pokyn k prověření, zda vydáním korunových dluhopisů jejich majitelé nezneužili zákon. Janeček ve zprávě uvádí, že není možné podobným způsobem finanční úřady úkolovat, mohlo by to zpochybnit jejich nestrannost.

zpráva Janeček dodal poslancům zprávu z prošetřování majitelů korunových dluhopisů. V předstihu a bez řešení

S více než měsíčním předstihem zaslal šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček poslancům výslednou zprávu z prošetřování majitelů takzvaných korunových dluhopisů.

Členové rozpočtového výboru ho počátkem března zaúkolovali, aby nechal finančními úřady prověřit lidi, kteří v roce 2012 využili možnosti původně plánované pro státní dluhopisy určené rodinám. Stovky lidí a firem tehdy nakoupily od vlastních společností dluhopisy v nominální hodnotě jedné koruny, mnohdy v miliardových sériích. Z nich pak plynuly nezdaněné příjmy v desetimilionových částkách.

"Doporučení poslanců jsme se podrobili, dokonce jsme uvnitř finanční správy k tomu zorganizovali několik školení," řekl Janeček. Finanční úřady měly prověřit, zda se emitenti korunových dluhopisů nechtěli vyhýbat placení daní. Pokud by si nechávali vyplácet dividendy, museli by je danit. Jedním z podnikatelů, kteří takto postupovali, je i Janečkův šéf a ministr financí Andrej Babiš.

Otázka je, do jaké míry poslance Janečkova zpráva uspokojí. "Zatím jsem ji jenom zběžně přelétl, bude to chtít pár dnů na analýzu," uvedl předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Jasnou odpověď na to, zda Babiš a další podnikatelé zneužili zákon, zpráva ale nedává. Říká sice, že u majitelů korunových dluhopisů od roku 2013 proběhlo 233 daňových kontrol a úřady doměřily daň za 87 milionů korun, neuvádí však, zda se jednalo o zneužití zákona, nebo o chybný postup poplatníka.

Na jiném místě zprávy pak Janeček upozorňuje poslance, že nemůže jejich požadavek na kontrolu všech majitelů korunových dluhopisů splnit. "Není možné takto postupovat na základě úkolu, respektive pokynu od orgánu stojícího vně daňové správy," píše Janeček poslancům.

To by podle šéfa finanční správy byla chyba, která by mohla zpochybnit nestrannost daňového řízení. "Takovýto postup není ani nutný, protože cíle správy daní je dosaženo současnými metodami," dodal Janeček.

Předseda rozpočtového výboru Votava očekává, že podanou zprávou věc nekončí. "Předpokládám, že si pana ředitele ještě pozveme na výbor, kde bude prostor pro další dotazy kolegů," řekl Votava.

Poslanci se zatím musí spokojit pouze s Janečkovým ujištěním, že se finanční správa majiteli korunových dluhopisů zabývá, a nic na tom proto nemohl změnit ani pokyn poslanců rozpočtového výboru.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity