Pátek 18. 01. 2019

Je nejlepší doba k nákupu eur. Koruna posílila, zřejmě však jen na čas

25.06.2015

Dalšímu posilování koruny vůči euru bude bránit ČNB, možná už ve čtvrtek. Silnější, než je nyní, zřejmě koruna nebude ještě nejméně rok. Je vhodná doba k nákupu eur na dovolenou.

zpráva Je nejlepší doba k nákupu eur. Koruna posílila, zřejmě však jen na čas

Koruna vůči evropské měně sílí zejména díky dobré kondici české ekonomiky.
autor: Shuterrstock

 

Nakupovat eura je nyní nejvýhodnější od listopadu 2013. A při současném kurzu − ve středu se pohyboval kolem 27,2 koruny za euro − už česká měna nemá příliš mnoho prostoru pro další posilování.

"Pokud někdo plánuje zahraniční dovolenou, pak by nebylo od věci aktuální silný kurz koruny využít k nákupu eur," radí Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank. Podle jeho názoru již koruna o mnoho silnější nebude − ČNB jí od listopadu 2013 brání posílit pod úroveň 27 korun za euro, naopak oslabit může kdykoliv. O několik haléřů silnější byla jen velmi krátce letos v březnu.

Například bankovní rada České národní banky by už ve čtvrtek mohla na svém zasedání opět postrčit kurz koruny dočasně ke slabším hodnotám. Posilování domácí měny by totiž podle některých ekonomů mohlo přimět členy bankovní rady ke slovnímu apelu na účastníky měnového trhu s korunou − právě proto, aby koruna opět oslabila.

ČNB bude slabší měnu držet ještě rok
S nákupem eur by lidé neměli otálet ani z dalšího důvodu. Silnější, než je nyní, zřejmě koruna nebude ještě nejméně rok. Představitelé České národní banky totiž i přes oživující ekonomiku a zrychlující růst cen v posledních měsících vytrvale opakují, že uměle oslabenou korunu budou držet minimálně do druhé poloviny příštího roku.

A jednání bankovní rady ČNB na tom podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Era Poštovní spořitelny, nic nezmění.

"Bankovní rada nejspíš opět zopakuje, že je kurz na hranici 27 korun za euro ochotna bránit a nepustí jej dříve než ve druhé polovině roku 2016," myslí si hlavní ekonom Ery.

Řecko může silnou korunu ohrozit
V odhadech, kam se kurz koruny vydá v nejbližší době, se analytici liší. David Marek, hlavní ekonom Deloittu, předpovídá, že v letošním roce bude jedno euro stát v průměru 27,1 koruny. Brožka z Raiffeisenbank a Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank, naopak očekávají kurz na konci letošního roku o tři desetníky vyšší.

Kromě čtvrtečního zasedání bankovní rady centrální banky, která bude mimo jiné rozhodovat o úrokových sazbách a hodnotit vývoj české i zahraniční ekonomiky, mohou s korunou významněji zahýbat i události v Řecku.

Podle Jana Bureše z Ery by ale musela nastat "skutečná katastrofa, například kdyby Řecko neřízeně zkrachovalo". To by otřáslo finančními trhy celé Evropy a česká měna by vůči euru nevyhnutelně oslabila. I tak by se ale koruna propadla poměrně málo − podle odhadů ekonomů by i v takovém případě neměla oslabit na vyšší hodnotu, než je 27,5 koruny za jedno euro.

Koruna vůči evropské měně sílí především díky dobré kondici české ekonomiky. Ta v prvním čtvrtletí překvapila růstem více než o čtyři procenta v meziročním srovnání. A podle ekonomů má v letošním roce našlápnuto k tříprocentnímu růstu. Dokud zůstane výhled české ekonomiky příznivý, bude mít koruna spíše tendenci posilovat.

Tomu odpovídají i odhady Magdaleny Polan, hlavní ekonomky Goldman Sachs pro střední a východní Evropu. Ta totiž předpokládá, že při současném výkonu české ekonomiky by se kurz domácí měny měl − bez zásahu ČNB − nacházet na úrovni zhruba 26 korun za euro.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity