Pátek 18. 01. 2019

Jizerky chtějí platit vlastní měnou

10.06.2015

Liberec – V Jizerských horách by mohla českou korunu nahradit Jizerská koruna. Měla by přispět k rozvoji lokální ekonomiky, udržet kapitál 
v regionu a podpořit komunitu živnostníků.

zpráva Jizerky chtějí platit vlastní měnou

Jizerské hory. Ilustrační snímek.Autor: CHKO Jizerské hory

 

„Pro vznik vhodného ekosystému hledáme skupinu lidí, kteří spolu sdílejí přirozenou spádovou oblast, vzájemné vazby a zájmy na individuální úrovni," vysvětlil Jiří Ibl ze společnosti MUHU, která projekt připravuje.

Lokalní měna už několik let úspěšně funguje v jedné ze čtvrtí Londýna. „V Brixtonu používá takzvanou brixtonskou libru více než 250 místních prodejců a živnostníků. Nová měna nemá za úkol nahradit běžné platidlo, ale pomoci udržet kapitál uvnitř komunity," doplnil Jiří Ibl.

Boj proti korporacím
Propagátoři lokálních měn bojují proti nadnárodním korporacím, využívání místních zdrojů a odlivu kapitálu. „Zjednodušeně řečeno, lokální měny fungují tak, že si koupíte zeleninu od místního farmáře, zaplatíte například Jizerskou korunou a farmář utratí utržené peníze u dalšího prodejce, který měnu podporuje. Tím se zajistí, že peníze zůstanou na jednom místě a neputují za majitelem nadnárodní společnosti, třeba na Bahamy," vysvětluje jeden ze živnostníků, kteří se k projektu Jizerské koruny rozhodli připojit.

Ekonomové však mají z tohoto nápadu smíšené pocity. „Ať to zkusí. Musí si však uvědomit, že náklady do takového oběživa nejsou zanedbatelné," uvedl například ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podobně na to hledí analytik společnosti Home Credit Michal Kozub. „Ekonom by řekl: vidím tam vysoké transakční náklady," vysvětlil.
V Jizerských horách ale systém nezatracují a pomalu se formuje skupina místních podnikatelů a živnostníků, kteří novou měnu budou přijímat. Platby budou probíhat přes mobilní telefon. Časem by jizerská měna mohla nahradit i stravenky. 

Lokální peníze
Chiemgauer
Vznikla v roce 2003 a její kurz je 1 Chiemgauer za 1 euro a platí se jím v Prien am Chiemsee v Německu. Město chce touto měnou podpořit třeba zaměstnanost.

Brixtonská libra
Začalo se s ní platit v roce 2009 v londýnské čtvrti Brixton. Její hodnota je shodná s britskou librou. Má ochránit především majitele malých obchodů před velkými obchodními sítěmi.

BonNetzBon
BNB je doplňková měna ve švýcarské Bazileji. Vydává ji spolek nevládních organizací a obchodníků Verein Soziale Ökonomie. Do systému je zapojeno dalších 15 neziskových organizací a 99 obchodů.

Některé další lokální měny
Bristolská libra (Velká Británie), BerkShares (USA), Waldviertler (Rakousko).

Zdroj: lokalnimeny.sk

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity