Sobota 15. 12. 2018

Kam až posílí dolar po zvýšení sazeb?

23.09.2015

Tak jako už poněkolikáté v letošním roce se minulý pátek upíraly oči trhu na jednání americké centrální banky (Fed). Otázka byla stejná. Kdy a o kolik dojde k navýšení úrokových sazeb? Překvapení se nekonalo, tak jak většina analytiků předpokládala, Fed prozatím zvyšování odložil. Za oním předpokladem stála nedávná čínská smršť, která krátkodobě zvýšila kolísavost na kapitálovém trhu. To koneckonců potvrdila i guvernérka Yellenová, když odložení zvýšení sazeb vysvětlila "nejistou situací ve světové ekonomice".

zpráva Kam až posílí dolar po zvýšení sazeb?

Jak je patrno z pohledu na grafy akcií, dluhopisů či měn, trh takovýto vývoj očekával. Žádné dramatické růsty ani propady se tedy nekonaly. Zajímavější otázkou však je, zda by se konaly, kdyby k onomu navýšení skutečně došlo.

Obecně platí, že trpět by měla riziková aktiva, jako jsou například akcie. Při pohledu do historie, na sérii zvyšování sazeb v 80. a 90. letech, však vidíme, že spíše než o propady se jednalo o velmi omezené korekce, které se v rozmezí 3−6 měsíců podařilo smazat.

Posilovat však určitě bude americký dolar. Ten od března, kdy došlo k prvnímu "nenavýšení", lehce oslabuje. Dlouhodobě však bude jeho trend zřejmě opačný. Zlomem bude zvýšení sazeb. To zajisté nastartuje jeho růst, možná až k dlouho očekávané paritě s eurem.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity