Pondělí 10. 12. 2018

Katastrofa pro Merkelovou: Kancléřka nedokázala sestavit novou vládní koalici a bojuje o politické přežití

20.11.2017

Angele Merkelové se nepodařilo domluvit novou vládní koalici. Její pověst skvělé vyjednavačky dostala tvrdý zásah. Německo nejspíš míří k předčasným volbám, i když jejich konání je podle ústavy velmi složité. Merkelová by šla do nových voleb oslabená. Pravděpodobně posílí populisté ze strany Alternativa pro Německo.

zpráva Katastrofa pro Merkelovou: Kancléřka nedokázala sestavit novou vládní koalici a bojuje o politické přežití

Krach jednání o vzniku nové německé vlády je porážkou současné kancléřky Angely Merkelové. Ta na zformování koalice mezi svým konzervativním blokem CDU/CSU, liberální FDP a Zelenými po nedávných volbách jednoznačně vsadila. "Pro Merkelovou je to katastrofa," napsal týdeník Der Spiegel. Kancléřka teď podle něj "bojuje o své politické přežití".

Koaliční jednání ukončila liberální FDP. "Je lepší nevládnout než vládnout špatně," tvrdí její šéf Christian Lindner. Podle něj se strany nedokázaly dohodnout například na přístupu k migrační politice nebo k ochraně životního prostředí.

Podle odborníka na Německo Vladimíra Handla z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy teď Německo míří k předčasným volbám, které by se mohly konat nejspíš v únoru. "FDP staví na tom, že si pro nové volby vytvoří jasný profil, snaží se vymezit vůči hlavním německým stranám," tvrdí Handl. FDP tak podle něj spoléhá na to, že v nových volbách posílí. Do následujících koaličních jednání pak půjde v lepší pozici, než v jaké je nyní.

Podle současných průzkumů by nové volby dopadly podobně jako ty, které se konaly v září. To znamená, že kromě velké koalice křesťanských a sociálních demokratů by jedinou reálnou variantou většinové vlády bylo spojení stejných stran, které se teď nedokázaly domluvit. Kvůli stranickým barvám partnerů se této koalici přezdívá Jamajka podle stejnobarevné jamajské vlajky.

FDP ale nejspíš doufá, že v nových volbách jí Němci dají víc hlasů, čímž by v nových koaličních jednáních stoupla její cena. Možná sází i na to, že bude mít většinu pouze s CDU/CSU, a do koalice tak už nebudou potřeba Zelení.

Konání předčasných voleb je ale podle německé ústavy velmi složité. Strany se na tom nemohou jen tak dohodnout a nové volby prohlasovat v parlamentu. Je nutné, aby proběhly tři neúspěšné pokusy o vyslovení důvěry novému kancléři či kancléřce ve Spolkovém sněmu. Velkou roli tak teď bude hrát prezident Frank-Walter Steinmeier, který už dnes zahajuje konzultace s politickými stranami. Steinmeier opakuje, že si předčasné volby nepřeje.

Kromě nových voleb je další možností sestavení menšinové vlády, ale to až dosud všechny strany odmítaly. Merkelová by taky mohla obnovit stávající velkou koalici se sociálními demokraty, ti ale opakují, že po těžké volební porážce odcházejí do opozice.

Pokud skutečně dojde na předčasné volby, Angela Merkelová do nich půjde oslabená.  Už v září její CDU dostala nejméně hlasů od roku 1949, byť i tak bylo čtvrté volební vítězství v řadě pro Merkelovou velkým úspěchem, kterým se vyrovnala nejdéle vládnoucím poválečným kancléřům. Ale selhání povolebních vyjednávání je podle německých médií i jejím selháním. Podle týdeníku Der Spiegel se ukázalo, že už nefunguje metoda, kterou byla Merkelová v politice proslulá: "spojení bezbřehého pragmatismu a maximální ideologické pružnosti". Kromě toho se nejspíš bude muset vyrovnat i s mocenským bojem ve své sesterské straně, bavorské CSU. Zdá se, že po neúspěchu koaličních jednání nejspíš skončí šéf CSU Horst Seehofer.

Podle Vladimíra Handla ale Merkelová zůstane i pro případné předčasné volby kandidátkou svojí CDU a favoritkou na volební vítězství – už proto, že ve straně nemá žádného silného konkurenta. Nejspíš by ale dostala ještě méně hlasů než v září. Političku, která dosahovala volebních triumfů díky posunu do středu politického spektra, teď ohrožují konkurenti zprava – liberální FDP a především populistická a ostře protiuprchlická strana Alternativa pro Německo (AfD). Ta už v zářijových volbách dostala přes 12 procent hlasů a vstoupila do Spolkového sněmu.

"AfD nejspíš v předčasných volbách posílí," odhaduje Handl. "Ztroskotání koaličních jednání jí hraje do karet – podporuje to její tvrzení, že tradiční strany se nejsou schopny domluvit na ničem prospěšném pro Německo a je třeba je nahradit někým jiným."

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity