Sobota 15. 12. 2018

Kdo vsadil na Teslu, vyhrál. Akcie technologických firem letos připisují 400 miliard dolarů

06.04.2017

V uplynulém čtvrtletí se na burze dařilo akciím technologických firem. Tržní hodnota firem zahrnutých v technologickém indexu Nasdaq vzrostla letos podle firmy FactSet už o 400 miliard dolarů. Jen Apple za první tři měsíce letošního roku přidal na hodnotě 145 miliard dolarů. Důvodem jsou podle analytiků rostoucí zisky a také možné příznivé dopady daňové reformy Donalda Trumpa.

zpráva Kdo vsadil na Teslu, vyhrál. Akcie technologických firem letos připisují 400 miliard dolarů

Hned o 145 miliard dolarů se v průběhu prvního čtvrtletí zvýšila tržní hodnota společnosti Apple, výrobce chytrých telefonů iPhone či tabletů iPad. O více vzrostla hodnota této firmy v průběhu jednoho čtvrtletí jen jednou, a to před pěti lety.

A nedařilo se jen Applu, ale i akciím dalších technologických firem. Index Nasdaq 100 posílil v tomto roce již přibližně o 12 procent. Celková hodnota firem zahrnutých v indexu šla podle údajů společnosti FactSet nahoru zhruba o 400 miliard dolarů.

Vysoce nastavená laťka
Investory na těchto firmách lákají jejich rostoucí zisky, případně předpoklad vysokých zisků v budoucnu. Podle společnosti FactSet narostly zisky technologických firem zařazených do nejsledovanějšího amerického indexu S&P 500 v posledním čtvrtletí roku 2016 o 10 procent, v uplynulém čtvrtletí mělo tempo podle odhadů analytiků zrychlit na 13,4 procenta.

Podle analytičky Lindsey Bellové ze společnosti CFRA Research by ale mohla být vysoká očekávání ohledně zisků pro budoucí vývoj cen akcií problematická. "Laťka je nastavena příliš vysoko," řekla deníku Financial Times.

Bellová tak narážela na možnost, že pokud zisky vzrostou méně, než analytici a investoři čekají, může dojít k výprodeji, a tedy ke korekci kurzu technologických akcií směrem dolů.

Hlavní investiční stratég Deutsche Bank Binky Chadha je o něco optimističtější a předpokládá, že ceny technologických titulů dále porostou, a to díky vyšším částkám vypláceným ve formě dividend. "Podíl zisku, který technologické firmy vyplácejí na dividendách, se poslední roky stabilně zvyšuje a přitom je stále pod průměrem indexu S&P 500. Z toho důvodu zde vidíme prostor pro další zvyšování," řekl listu Financial Times.

Dodal, že pozitivním impulzem mohou být také daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Ten by rád snížil daň ze zisku a také by chtěl menší sazbou zdanit příjmy, které firmy vytvořily v zahraničí. "Právě technologické firmy drží na účtech v zahraničí obrovské sumy a významně by těžily ze snižování daní. Mohly by pak vyplatit svým akcionářům například vyšší dividendy," uvedl Binky Chadha z Deutsche Bank.

Akcie Applu vzrostly o čtvrtinu
Zvýšení tržní hodnoty společnosti Apple napomohl nárůst hodnoty akcií na rekordní úrovně. V závěru minulého týdne vzrostla cena až na 143 dolarů, od konce prosince to dělá nárůst téměř o čtvrtinu. Ještě loni v létě se přitom daly akcie firmy Apple pořídit pod 100 dolarů.

"Investoři se těší zejména na uvedení nové modelové řady iPhone, která by mohla podle předpovědí přilákat rekordní zájem zákazníků," řekl Boris Tomčiak ze společnosti Finlord.

Nový model iPhonu by měl přijít na trh zřejmě někdy v druhé polovině roku. Navíc se daří prodávat i stávající modely a firmě stoupají příjmy ze služeb, jako jsou App Store, iCloud či Apple Music.

Někteří analytici se ale domnívají, že v dalších měsících porostou akcie Applu pomalejším tempem. Jako důvod uvádějí nástup konkurenčního chytrého telefonu Galaxy S8 od firmy Samsung, který byl uveden na trh minulý týden a zatím jeho prodej doprovázejí příznivé recenze. Jako další důvody zmiňují oslabující pozici na čínském trhu či nižší poten­ciál trhu s chytrými telefony obecně. "Investoři by si měli uvědomit možná rizika, kterých je opravdu hodně," uvedl pro list Wall Street Journal analytik společnosti FBN Securities Shebly Seyrafi.

O něco méně než akciím firmy Apple se dařilo cenným papírům internetového prodejce Amazon. I tak si za tři měsíce připsaly slušných 18 procent. Amazon sice nedosahuje velkých zisků jako Apple, investory však zajímá budoucnost. "Díky přetrvávajícímu růstu on-line obchodu investoři sází na velký potenciál firmy," okomentoval vývoj na burze Jiří Zendulka, analytik serveru Web4trader. Za zmínku stojí, že růst akcií posunul minulý týden zakladatele Jeffa Bezose na druhou příčku v žebříčku nejbohatších lidí světa.

Burzovními hity posledních tří měsíců byly i akcie sociální sítě Facebook, on-line poskytovatel filmů Netflix či výrobce elektromobilů Tesla. Polepšily si také akcie firmy Symantec, která nabízí služby v oblasti kybernetické bezpečnosti. Cenné papíry se aktuálně obchodují těsně nad úrovní 30 dolarů, když od začátku roku posílily o 28 procent. A mohou jít ještě výš. Banka Morgan Stanley minulý týden zvýšila cílovou cenu z 33 na 37 dolarů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity