Sobota 15. 12. 2018

Kellner prodal část akcií ruského Polymetalu. Utržil za ně téměř miliardu

25.08.2016

PPF prodala část akcií ruského těžaře zlata a stříbra. Petr Kellner mohl na londýnské burze získat 950 milionů korun. Podíl v Polymetalu vlastní také Kellnerův partner Jiří Šmejc.

zpráva Kellner prodal část akcií ruského Polymetalu. Utržil za ně téměř miliardu

Nejbohatší Čech Petr Kellner prodal 0,61 procenta akcií ruského Polymetalu, který je jedním z největších těžařů zlata v Rusku a třetí největší světový producent stříbra. Na londýnské burze, kde je důlní společnost kótována, měl takový balík akcií aktuálně hodnotu 30,1 milionů liber (asi 950 milionů korun). O prodeji napsal ruský list Vedomosti.

Celkový podíl skupiny PPF ve společnosti Polymetal se snížil na 15,96 procent. Ještě na začátku letošního roku to bylo 17,85 procenta. Kellnerova PPF získala v Polymetalu pětinový podíl v roce 2008.

Akvizice byla tehdy důležitou součástí spolupráce mezi Kellnerem a ruskými miliardáři Alexandrem Nesisem a Alexandrem Mamutem, kteří jsou hlavními akcionáři důlní společnosti. Vzájemné vazby podnikatelé budovali přes spolupráci v ruské bance Nomos (dnes Otkritie Bank), kde PPF do roku 2012 držela zhruba 30procentní podíl.

Podle informací na webu Polymetalu Kellner také přeprodal dalších 9,63 procent akcií s možností jejich zpětného odkupu v roce 2018.

Tržby Polymetalu za první pololetí 2016 se podle oznámených výsledků snížily o osm procent na 593 milionů dolarů. Důvodem jsou nižší prodeje zlata a stříbra. Čistý zisk společnosti ale naopak vzrostl z 98 na 164 milionů dolarů.

Za finanční rok, který skončil v březnu 2015, Polymetal vykázal čistou ztrátu 210 milionů dolarů (podle tehdejšího kurzu 4,3 miliardy korun) při tržbách 1,7 miliardy dolarů.

Nejdůležitějším aktivem PPF v Rusku ovšem není Polymetal, ale prodejce spotřebitelských úvěrů Home Credit. Jeho minoritním akcionářem je Kellnerův dlouholetý spolupracovník Jiří Šmejc. Jeho investiční společnost Emma Capital v něm vlastní přes deset procent akcií.

Šmejc přímo disponuje i 4,78 procenta akcií Polymetalu, které získal během roku 2014 za asi 170 milionů dolarů (tehdy čtyři miliardy korun). Celkem 3,76 procenta však podle výkazů skupiny spadá pod takzvanou repo transakci, tedy dohodu o zpětném odkupu.

Platnost této transakce vyprší letos na konci září, a není tedy jasné, zda Šmejcovi jeho podíl zůstane. Není ani známo, kdo by měl podíl získat.

Kellnerova PPF loni podle svojí výroční zprávy vlastnila majetek za 567 miliard korun. Kromě Česka a Ruska v jejím potrfoliu stále větší význam hraje Čína. Platí to i pro Home Credit, kde na Čínu připadá 41 procent všech úvěrů, expanduje také ve Vietnamu, Indonésii, na Filipínách a v Indii.

Kromě podílu v Polymetalu a podnikání Home Creditu spojuje Kellnera a Šmejce v Rusku ještě společné vlastnictví je síť prodejen elektroniky Eldorado. PPF ve společnosti drží 80 procent, pětinu firmy pak Kellner v roce 2015 prodal Šmejcovi. Podle posledních informací ale nyní probíhají jednání o prodeji řetězce.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity