Sobota 19. 01. 2019

Komoditní obr Glencore ustál zátěž dluhů i pád cen surovin. Hodnota firmy se letos vice než zdvojnásobila

25.08.2016

Švýcarský Glencore se loni dostal do problémů kvůli nepříznivému vývoji cen uhlí a mědi. Vedení společnosti kvůli tomu přistoupilo k pozastavení výplaty dividend. Letos se firmě Glencore dále daří snižovat dluhy, hodnota akcií se od začátku roku více než zdvojnásobila.

zpráva Komoditní obr Glencore ustál zátěž dluhů i pád cen surovin. Hodnota firmy se letos vice než zdvojnásobila

Švýcarský komoditní gigant Glencore se sídlem ve švýcarském Baaru a její šéf Ivan Glasenberg mají nejhorší za sebou. Alespoň to naznačuje střednědobý vývoj akcií firmy a fakt, že firma dokáže snižovat své astronomické zadlužení. 

Loni se společnost propadla do hlubokých ztrát kvůli obavám z ekonomického vývoje v Číně a padajícím cenám komodit, zejména mědi a uhlí. Před uvedením akcií na burzu v roce 2011 přitom Glencore v marketingových materiálech zdůrazňoval, že díky svým rozsáhlým obchodním operacím je firma méně citlivá na výkyvy cen komodit než firmy, které se primárně zabývají těžbou.

Den, kdy se vypařily miliardy
Akcionáři a držitelé dluhopisů měli loni na podzim vážné obavy ze snížení ratingu a o další osud firmy. Ta se v předchozích letech výrazně zadlužila kvůli své expanzi, a výprodeje stahovaly hodnotu akcií na londýnské burze prudce dolů.

"Náš byznys je nadále provozně i finančně silný, máme kladné cash flow, slušnou likviditu a absolutně žádné problémy se schopností dostát závazkům," ujišťovala společnost investory na konci září loňského roku poté, co se hodnota akcií během jediného dne propadla o téměř třicet procent a umazala tak papírově miliardy z tržní hodnoty firmy a stamilióny z Glasenbergova jmění.

Vedení Glencore v čele s výkonným ředitelem Ivanem Glasenbergem, který se narodil v Jihoafrické republice do rodiny obchodníka původem z Litvy, ale přesto už pár týdnů před tím ustoupilo tlaku akcionářů a přijalo rázná opatření.

Společnost v první fázi pozastavila výplatu dividend a rozhodla o navýšení kapitálu. Dále padlo rozhodnutí o omezení investic a produkce, výrazném snížení zadlužení, odprodeji ztrátových dolů a došlo i na propouštění. Minulý rok nakonec zakončil Glencore ve ztrátě ve výši pěti miliard amerických dolarů.

Pro společnost Glencore byla těžba dlouhá léta okrajovou záležitostí. K obratu došlo v devadesátých letech, kdy firmu od zakladatele Marca Riche odkoupil tým manažerů v čele s Glasenbergem, který je znám svým agresivním přístupem při realizaci investičních příležitostí. Rich byl tehdy mimochodem nucen svůj většinový podíl odprodat poté, co mu nevyšel pokus ovládnout světový trh se zinkem.

Asi nejvýznamnější krokem Ivana Glasenberga bylo převzetí těžaře uhlí Xstrata před třemi lety za 29,5 miliardy dolarů (to je hodnota, kteru na začátku roku nemělo ani celé Glencore). Firma také v předchozích letech kupovat doly na měď a drahé kovy v různých částech světa a postavila se tak svým významem po bok velkých těžařských firem, jako jsou Vale, BHP Billiton, Rio Tinto či Anglo American.

Hora dluhů se postupně snižuje
V polovině roku 2015 dosahovalo zadlužení firmy i díky akvizici Xstraty téměř 30 miliard dolarů. Ve zbytku roku se jej vedení firmy podařilo snížit o čtyři miliardy a tento příznivý trend pokračuje i letos. Letos by chtěli Glasenberg a spol. dostat dluh firmy někam k sedmnácti miliardám. Dopomoci k tomu má další prodej aktiv a příznivější ceny komodit.

"Od loňského září, kdy jsme oznámili náš záměr snížit zadlužení, jsme udělali značný pokrok při plnění našich cílů," řekl při příležitosti středečního uveřejnění pololetních výsledků Ivan Glasenberg. Jeho slova potvrzuje například snížení čisté ztráty na 369 miliónů dolarů oproti 676 miliónům v prvním pololetí minulého roku. Společnost také uvažuje o obnovení výplaty dividend někdy v průběhu příštího roku.

Akcionáři mohou být spokojeni i s vývojem hodnoty akcií. Od začátku roku se jejich cena přibližně zdvojnásobila, i když nadále jsou výrazně pod hodnotami z roku 2011, kdy došlo k jejich uvedení na burzu. Do roku 2011 byly akcionáři pouze Glasenberg, manažeři a zaměstnanci firmy.

o_1ar0pmg2e10d6nlj127s19t1knma.png

Zdroj: Hospodářské Noviny 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity