Pondělí 10. 12. 2018

Konec eura? Měna brzy zkolabuje, všechno je špatně, varuje její zakladatel

18.10.2016

Německý ekonom a otec jednotné evropské měny Otmar Issing tvrdí, že euro stojí před kolapsem. Měna podle něj potřebuje reformu, jinak zanikne. K vážné situaci podle něj přispěly i neuvážené půjčky Řecku a Irsku. Píše to britský The Telegraph.

zpráva Konec eura? Měna brzy zkolabuje, všechno je špatně, varuje její zakladatel

„Jednoho dne se tento domeček z karet zhroutí," tvrdí Issing, první hlavní ekonom Evropské centrální banky (ECB). Euro podle něj bylo zrazeno politiky. „Realisticky se budeme trmácet od jedné krize ke druhé. Je obtížné předpovědět, jak dlouho to bude trvat, ale nemůže to takto jít donekonečna," řekl v rozhovoru pro Central Banking.

Ekonom také kritizuje Evropskou komisi, která se podle něj vzdala jakékoliv snahy prosazovat smysluplným způsobem pravidla. „Tento morální hazard je ohromující," tvrdí. Evropská centrální banka je pak podle něj na „šikmé ploše", podle jeho názoru smrtelně ohrožuje systém tím, že zachraňuje bankrotující státy, které porušily smlouvy.

„Pakt o stabilitě a růstu více či méně selhal. Tržní disciplína je kvůli intervencím ECB pryč. Takže tu není fiskální kontrolní mechanismus ze strany trhů či politiky. Tyto prvky bzdou pohromou pro měnovou unii," předvídá.

Situaci podle něj ještě zhoršilo Řecko, které se mermomocí snaží euro udržet. Zemi by však podle Issinga pomohl spíše návrat k půbovní měně. Řekům podle něj měla být nabídnuta velkorysá podpora, ale až poté, co obnoví svou životaschopnost kurzovým návratem právě k drachmě.

Zdroj: EuroZprávy

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity