Pondělí 21. 01. 2019

Koruna byla načas nejsilnější od intervence ČNB v listopadu 2013

07.07.2015

Praha - Česká měna dnes zpevnila na nejsilnější úroveň od intervence České národní banky v listopadu 2013. Přechodně se dostala až na 27,04 Kč/EUR. Den ale končila proti pátku o několik haléřů slabší na 27,13 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna následovala oslabení eura a dnes ztratila čtyřicet haléřů na 24,82 Kč/USD.

zpráva Koruna byla načas nejsilnější od intervence ČNB v listopadu 2013

Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto. ČN Vilém Kolomazník

 

"Pokračující série dobrých dat z domácí ekonomiky poslala kurz koruny na doposud nejsilnější úroveň od listopadové intervence," uvedla Jana Steckerová z investičního bankovnictví Komerční banky. Zpevnění české měny podle ní podpořilo silné meziměsíční zvýšení květnové stavební produkce a také růst maloobchodních tržeb.

Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory investoři po referendu, v němž řečtí voliči odmítli podmínky věřitelů pro uvolnění dalších peněz pro zadluženou zemi, vnímají korunu jako bezpečný přístav. "To je na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu trochu nerozvážné, protože ČNB nenechá korunu sílit dál," podotkl.

Podle Pikory tak není možné vyloučit případnou novou intervenci české centrální banky, která chce držet korunu poblíž hranice 27 Kč/EUR. Představitelé ČNB navíc opakovaně uvedli, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí příštího roku. "Každopádně koruna už moc posílit nemůže, oslabit ale ano," míní Pikora.

Steckerová očekává, že kurz koruny se bude nadále pohybovat v blízkosti hranice 27 Kč/EUR a testovat tak trpělivost centrální banky. "Kurzu koruny zřejmě nahraje i čtvrteční zveřejnění domácí inflace," podotkla. Spotřebitelské ceny by totiž podle Steckerové měly za červen vzrůst meziročně o jedno procento, což by bylo o šest desetin procentního bodu více, než s čím počítala ČNB ve své poslední prognóze.

K dolaru dnes česká měna oslabila zároveň s eurem, které se propadlo na nejnižší hodnotu za pět týdnů pod 1,1 dolaru. Pokles následoval po rozhodnutí Evropské centrální banky nechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny a zároveň zpřísnit podmínky pro poskytnutí těchto peněz.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity