Pondělí 10. 12. 2018

Koruna po víkendu přidala desetník a záhy o něj přišla. Růst kurzové ztráty ČNB se zastavil

12.04.2017

Od ukončení intervencí je koruna silnější o něco přes 40 haléřů. V pondělí dále posílila až o 10 haléřů, následně tento zisk smázla a momentálně se pohybuje na pátečních hodnotách. Na vývoji kurzu koruny závisí i kurzová ztráta ČNB, ta ale neznamená pro banku žádné komplikace.

zpráva Koruna po víkendu přidala desetník a záhy o něj přišla. Růst kurzové ztráty ČNB se zastavil

Česká měna v pondělí ráno posílila téměř o desetník k euru. V ranních hodinách se obchodovala za 26,48 korun za euro, zatímco v pátek uzavírala na 26,57 za euro. Během dne ale zisk umazala, odpoledne dokonce vůči euru oslabila. Před osmou hodinou večerní se pohupuje na páteční úrovni.

Od ukončení intervencí, které Česká národní banka (ČNB) oznámila ve čtvrtek, je koruna přibližně o 40 haléřů silnější. Kurzová ztráta ČNB se od čtvrtka kvůli posílení měny pohybuje nad 50 miliardami korun.

Banka během intervencí nakoupila eura za více než dva biliony korun, tím se výrazně nafouknuly její devizové rezervy, které v současnosti činí zhruba 3,3 bilionu korun. S posilující korunou mají tyto devizové rezervy v korunovém vyjádření nižší hodnotu, než ve chvíli, kdy je centrální banka nakupovala. Pokud se vyplní předpovědi ekonomů, bude s posilující korunou kynout i kurzová ztráta ČNB.

Na rozdíl od komerčních bank se ale ČNB na ztrátu ohlížet nemusí. Může dokonce hodpodařit se záporným kapitálem. "Posilování kurzu z podstaty znamená ztráty z držby devizových rezerv. V tomto stavu jsme normálně žili už před zavedením kurzového závazku," řekl v polovině března v rozhovoru pro HN viceguvernér Mojmír Hampl. Podle Hampla to tudíž není téma, které by mělo daňové poplatníky trápit.

Podle centrálních bankéřů navíc intervence splnily svůj cíl a přiměly inflaci k růstu. V pondělí Český statistický úřad oznámil, že meziroční inflace v březnu zrychlila na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta. Zdražily potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny nezměnily. "Nová čísla potvrzují, že odstranění kurzového závazku byl správný krok, protože zrychlení je vidět u jádrové složky, zatímco meziroční růst cen potravin a pohonných hmot mírně zpomalil," řekl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Právě vývoj inflace přispěl k rannímu posilování koruny. Odpolední oslabení může mít na svědomí uzávírání pozic některých spekulantů. Celkem je v Česku spekulativní kapitál o objemu přes 60 miliard dolarů. 

Samotná ztráta centrální banky by mohla znamenat problém pouze ve chvíli, kdy by se stala politickým tématem. Kvůli ztrátě stát na dlouhé roky, možná generace, přijde o možnost posílit příjmovou stránku rozpočtu odvody z centrální banky. S těmi zákon o ČNB počítá, ovšem až po uhrazení ztrát a doplnění rezervních fondů. Například švýcarská centrální banka rozdělila za loňský rok mezi vládu a kantony na 1,7 miliardy franků.

Úrokové sazby mohou růst později
V současnosti centrální banka vyčkává, až se koruna ustálí. Ve své prognóze pak počítá s tím, že základní úrokové sazby půjdou poprvé nahoru v letošním třetím čtvrtletí. Někteří analytici si ale myslí, že ČNB počká ještě déle.

"Přestože se inflace v současné době nachází nad cílem ČNB, neočekáváme, že by letos centrální banka zvyšovala úrokové sazby," uvedla například analytička Raiffeisenbank Monika Junicke. Upozornila mimo jiné na to, že guvernér ČNB Jiří Rusnok po ukončení intervencí prohlásil že je důležité, aby si kurz české koruny našel svou novou rovnováhu, než se ČNB uchýlí k dalšímu kroku v utahování měnové politiky.

Sám Rusnok ostatně v pondělním rozhovoru pro HN naznačil, že by zvyšování sazeb mohlo přijít později než ve třetím čtvrtletí. "Já bych to viděl někdy na přelomu tohoto a začátku příštího roku," řekl Rusnok.

Vyšší sazby ČNB zdraží firmám financování u komerčních bank, což by mělo vést k poklesu jejich investiční aktivity. To se zprostředkovaně projeví na poklesu poptávky a snížení tlaku na růst cen.

Česká národní banka začala korunu uměle oslabovat v listopadu 2013 v obavách z deflace. Intervencemi na měnovém trhu jí bránila v posílení pod 27 korun za euro. Na nákupy eur v rámci kurz. Po uvolnění měny by mělo přijít postupné zvyšování úrokových sazeb, které jsou od listopadu 2012 na takzvané technické nule 0,05 procenta.

Na obranu kurzového závazku vydala celkem přes dva biliony korun. Intervence skončily na mimořádném měnově politickém zasedání 6. dubna.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity