Pondělí 21. 01. 2019

Koruna proráží štít ČNB

21.07.2015

Centrální banka musela poprvé po roce a půl intervenovat. Šlo o první intervenci od listopadu 2013, kdy centrální banka s cílem oslabit korunu, a zabránit tak deflaci vrhla na trh zhruba 200 miliard korun. Analytici rozdíl mezi vnuceným a případným tržním kurzem odhadují na jednu až tři koruny za euro.

zpráva Koruna proráží štít ČNB

Miroslav Singer, guvernér ČNB
autor: HN – Lukáš Bíba

 

 

Po roce a půl klidu musí Česká národní banka aktivně naplnit svůj závazek a uměle udržet korunu slabší, než by odpovídalo tržnímu kurzu. Příliv eur do Česka tlačí na posilování koruny takovým způsobem, že se v posledních dnech prakticky "přilepila" k hranici 27 korun za euro. Pod ni ji ČNB nehodlá pustit.

Kvůli tomu centrální banka už koncem týdne musela opět prodávat koruny. "ČNB byla v pátek na trhu aktivní," potvrdil na dotaz HN tiskový odbor centrální banky.

Šlo o první intervenci od listopadu 2013, kdy centrální banka s cílem oslabit korunu, a zabránit tak deflaci vrhla na trh zhruba 200 miliard korun. Vykoupila přitom většinu dostupných eur a koruna pak oslabovala i po překonání 27korunové hranice.

Bez zásahů ČNB by Česko bezesporu žilo s citelně silnější měnou. Analytici rozdíl mezi vnuceným a případným tržním kurzem odhadují na jednu až tři koruny za euro. "Aktuální ekonomické situaci a cenám v Česku a eurozóně podle mého odhadu odpovídá kurz 24,50 až 25 korun za euro," soudí analytik společnosti Deloitte David Marek. Odhaduje, že česká měna má dlouhodobý potenciál na reálné posilování o 0,7 procenta ročně.

Pro posilování koruny nyní mluví všechno: tuzemské ekonomice se daří a skvělé časy zažívají exportéři. Díky rekordním vývozům vyměňují více eur za koruny, což českou měnu posiluje. A převáží to i odliv dividend zahraničním vlastníkům.

"Současný kurz koruny hodnotím jako logický, odpovídající pozitivnímu vývoji dat o české ekonomice," komentuje posun k 27 korunám za euro člen bankovní rady Jiří Rusnok, jemuž prezident Miloš Zeman fakticky přislíbil jmenování do funkce guvernéra.

Ekonomové berou podobná vyjádření centrálních bankéřů s rezervou: "ČNB sice říká, že koruna nemá důvod posilovat, ale jde z jejich strany spíše o komunikační strategii nežli o skutečné přesvědčení," myslí si hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Bez intervencí se kurz nad 27 korunami delší dobu udržet nedá. "ČNB bude muset brát eura do rezerv, to je celkem jasné," říká analytik ČSOB Jan Čermák. Zatímco páteční intervence byla podle hlasů z trhu jen malá a hlavní hráči ji na samém konci pracovního týdne ani nezaznamenali, další dny a týdny mohou přinést větší tlaky.

Toho se obávali i ti členové bankovní rady, kteří nebyli propagátory intervencí. Že centrální banka bude muset na trh znovu dodávat velké balíky korun, aby zabránila posilování, připustil již na květnovém Fóru HN i guvernér ČNB Miroslav Singer.

Za poslední rok a půl k oslabení koruny stačily vhodně formulované výroky centrálních bankéřů. Teď ČNB nezbude než znovu prodávat koruny a navyšovat své již značně vysoké devizové rezervy. Z předintervenčních 35 miliard eur vystoupaly na 51 miliard, tedy 1,4 bilionu korun, což zhruba odpovídá třetině ročního HDP země.

Dalším nafukováním rezerv si ale ČNB zadělává na problém. Nákupy eur za kurz kolem 27 korun totiž přinesou po posílení koruny ztráty v řádu desítek miliard. Centrální bankéři však dávají najevo, že to jejich rozhodování neovlivní.

Přestože Česko nyní roste nejrychleji v Evropě, se slabou měnou bude s velkou pravděpodobností žít ještě celý jeden rok. ČNB totiž postupně prodlužovala politiku zaručeně slabé měny o další a další čtvrtletí, aby se nakonec dostala až do druhého pololetí 2016.

Tehdy se však už ČNB zřejmě bude muset vyrovnávat s očekávanou vyšší inflací. "Za rok už může nastat potřeba začít měnovou politiku zpřísňovat. A utahování prostřednictvím silnějšího kurzu bude první logický krok," vysvětluje analytik ING Bank Jakub Seidler.

Že by svůj závazek zkrátila, ČNB prakticky vylučuje a výrobní podniky ji berou za slovo. "Proti posílení kurzu jsme se nezajišťovali, protože pevně věříme prohlášení ČNB, že do poloviny roku 2016 bude kurz držet," říká majitel skupiny Wikov Martin Wichterle, který jako exportér politiku slabé koruny vítá.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity