Pondělí 10. 12. 2018

Koruna rekordně oslabila. Je na nejnižší úrovni od začátku roku, její posílení se dá očekávat opět až na podzim

03.05.2018

Česká koruna se na přelomu dubna a května dostala na nejnižší úroveň v tomto roce. Svou roli sehrálo oslabování eura vůči dolaru - tuzemská ekonomika je na eurozónu silně navázaná. Podle ekonomů i prognózy ČNB by se měl kurz české měny do konce roku dostat pod 25 korun za euro.

zpráva Koruna rekordně oslabila. Je na nejnižší úrovni od začátku roku, její posílení se dá očekávat opět až na podzim

Pro lidi, kteří se chystají na dovolenou do zahraničí, to není zrovna příznivá zpráva. S blížícím se zahájením letní sezony česká koruna oslabila nejvíc od začátku roku. Návrat k silnějšímu kurzu a případné výraznější posílení se dají podle analytiků očekávat spíše až na podzim.

Během pouhých dvou týdnů se kurz české měny vůči dolaru propadl téměř o celou korunu. Ve středu se tak na finančních trzích za dolar platilo okolo 21,40 koruny.

Důvodů, proč začala koruna výrazněji oslabovat, je podle odborníků více. Tím nejvýraznějším je podle všeho dobrá kondice amerického hospodářství. Tamní centrální banka Fed opakovaně zvyšuje úrokové sazby, takže dolar nabízí investorům stále atraktivnější výnosy.

Eurozóna, na niž je tuzemská ekonomika silně navázána, nic takového v současnosti nenabízí. Naopak: klíčovou sazbu, která ovlivňuje kurz eura, drží Evropská centrální banka už přes dva roky v záporu. Euro proto oslabuje a táhne s sebou dolů i korunu a další středoevropské měny.

"Investoři jsou netrpěliví, jelikož zvyšování sazeb v eurozóně ze strany Evropské centrální banky je v nedohlednu. Naopak výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů již dosáhl tří procent," vysvětluje Josef Jeřicha z oddělení finančních trhů ČSOB.

Další možný důvod slabší koruny souvisí s přípravami rozpočtu Evropské unie pro roky 2021 až 2027. Jeho základní obrysy ve středu představila Evropská komise. Česko se musí připravit na to, že v rámci dotací pro chudší země a regiony dostane méně peněz než dříve. Podle hlavního ekonoma ING Bank v Česku Jakuba Seidlera se někteří investoři obávají, že to bude mít dopady na hospodářský rozvoj těchto zemí.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela sehrál v oslabování koruny roli také úterní státní svátek. "Na trzích chyběli domácí hráči," uvedl s tím, že menší objemy obchodů měly za následek větší pohyby kurzů.

Důvodem oslabování koruny může být i období, kdy firmy vyplácejí dividendy. Zahraniční vlastníci je obvykle směňují za cizí měnu, což koruně neprospívá.

Navzdory oslabení z posledních dnů však česká měna za poslední rok posílila o více než pět procent. Loni v dubnu ukončila Česká národní banka umělé oslabování koruny, které trvalo zhruba tři a půl roku. ČNB se tak snažila podpořit domácí ekonomiku.

Důležité pro další vývoj kurzu budou i kroky centrální banky. Analytici neočekávají, že by bankovní rada po svém čtvrtečním zasedání oznámila zvyšování úrokových sazeb, což by korunu posílilo. Tým guvernéra Jiřího Rusnoka však může naznačit, že k tomuto kroku přistoupí na podzim.

Tehdy může koruna opět začít výrazněji zpevňovat jak vůči dolaru, tak vůči euru. Například podle odhadů Komerční banky se její kurz vůči evropské měně ještě letos dostane pod 25 korun.

"Tuto úroveň podle našeho výhledu prorazí na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí s tím, jak se budou investoři připravovat na námi očekávané listopadové zvýšení sazeb ČNB a další zpřísňování měnové politiky v první polovině příštího roku," uvedli ekonomové Komerční banky ve své nejnovější analýze.

Podobně se minulý týden v HN vyjádřil i člen bankovní rady Tomáš Nidetzký. "Můj osobní odhad je, že v průběhu roku kurz určitě prolomí hranici 25 korun za euro," prohlásil.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity