Sobota 19. 01. 2019

Koruna z obav z obchodních válek dál oslabila, burza klesla o 0,11 %

19.06.2018

Praha - Česká měna dnes dál oslabila k euru i dolaru, neprospěly jí obavy z obchodních válek kvůli clům. K euru skončila o pět haléřů slabší na 25,84 Kč/EUR, vůči dolaru ztratila téměř 15 haléřů na 22,35 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Pražská burza dnes ve shodě s akciovými trhy ve světě pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,11 procenta na 1068,21 bodu. Klesly akcie bank, rostly cenné papíry energetické společnosti ČEZ.

zpráva Koruna z obav z obchodních válek dál oslabila, burza klesla o 0,11 %

"Spíše než domácí události přineslo negativní náladu do regionu dění ve světě," podotkla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Investoři podle ní utíkají k bezpečnějším, především dolarovým aktivům kvůli hrozbě uvalení dalších amerických cel na čínské zboží nebo problémům v německé vládě.

Tendenci ztrácet tak dnes měly vedle koruny polský zlotý i maďarský forint, upozornila Steckerová. "Obzvláště v dopoledních hodinách se kurzy koruny, zlotého i forintu vůči euru sunuly na slabší úrovně. V odpoledních hodinách pak tyto ztráty mírně korigovaly," popsala dnešní obchodování. Dopoledne se koruna dostala až na 25,86 Kč/EUR.

Také ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová dává dnešní ztráty české měny do souvislosti s nervozitou investorů. "Až se napětí z trhů vypaří, bude koruna po posledním oslabení velice atraktivní k nákupům. Přeci jen je Česká národní banka maximálně několik týdnů od dalšího zvýšení úrokových sazeb," doplnila.

o_1cgcurmml14g0cd6748dfra3a.pngPražská burza následovala evropské trhy a klesla o 0,11 procenta
Pražská burza dnes ve shodě s akciovými trhy ve světě pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,11 procenta na 1068,21 bodu. Klesly akcie bank, rostly cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dál oslabila k euru a ještě výrazněji k dolaru.

Globální akciové trhy dnes rozšířily pondělní ztráty poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil Číně dalšími cly, upozornil makléř Fio banky Josef Dudek. "Obchodní válka tak nabírá na intenzitě a může zpomalit růst globální ekonomiky. Pražská burza dnes reagovala na zahraniční sentiment mírněji než včera (v pondělí)," doplnil. Objem obchodů byl pod dlouhodobým průměrem, uvedl analytik Komerční banky Jiří Kostka.

V poklesech dnes pokračovaly finanční emise. Erste Bank odepsala 1,03 procenta na 905 korun, Moneta Money Bank si pohoršila o 0,33 procenta na 76,60 Kč a Komerční banka ubrala 0,22 procenta na 916 korun. Dolů se vydaly také akcie pojišťovny VIG, které skončily níže o 0,48 procenta na 616 korunách.

"Kofola padla na roční minima, když se obchodovala až na 359 Kč a nakonec zakončila na 364 Kč," poukázal Dudek. Cenné papíry výrobce nealkoholických nápojů tak uzavřely se ztrátou 0,27 procenta. O 1,43 procenta na 68,80 koruny klesly akcie likérky Stock, o 0,69 procenta na 86 korun zlevnily cenné papíry mediální firmy CME.

Vzhůru se vydala jen trojice z předních akcií. Pondělní ztráty korigovaly akcie antivirové společnosti Avast dnešním růstem o 1,54 procenta na 66 korun. Část pondělního poklesu smazal také ČEZ, když jeho cenné papíry dnes stouply o 0,45 procenta na 553,50 Kč. Telekomunikační operátor O2 zakončil den výše o 1,56 procenta na 260,50 koruny.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity