Pátek 18. 01. 2019

Krize indické poptávky po zlatě, nízké ceny omezují těžební výdaje

11.04.2015

Cena zlata padá nejvíce za poslední tři dekády a ukončí tak pravděpodobně šest let zlaté těžební expanze.

zpráva Krize indické poptávky po zlatě, nízké ceny omezují těžební výdaje

Cena zlata padá nejvíce za poslední tři dekády a ukončí tak pravděpodobně šest let zlaté těžební expanze. Ze zisků velkých producentů od Ruska, přes Jižní Afriku až po Severní Ameriku se staly ztráty a klesající cena zlata je donutila k úsporným opatřením v dolech, kde za poslední tři roky omezily výdaje na polovinu. I když podle Barclays produkce zlata dosáhne v roce 2015 pravděpodobně rekordního vrcholu, půjde o nejmenší nárůst za minimálně posledních šest let. V roce 2016 by potom měla těžba klesnout o zhruba 1%.

Ceny zlata stouply od roku 2001 do roku 2011 pětinásobně. Z dolů se na trh v loňském roce dostalo 3114 metrických tun drahého kovu, což je rekordní objem v hodnotě kolem 127 miliard USD. Cena zlata jako finančního aktiva není ani tak ovlivněna nabídkou jako spíše ekonomikou a monetární politikou. Každá unce zlata, která byla, kdy vytěžena totiž stále někde v nějaké formě existuje.

Cena zlata a těžba
Zlato se dnes obchoduje pod 1200 USD za trojskou unci, což je výrazně pod rekordní úrovní z roku 2011, kdy se cena zlata pohybovala na úrovni pod 2000 dolary za trojskou unci. Na základě dat Metals Focus se kvůli současným nízkým cenám ukazuje, že zhruba 10 % světové produkce zlata není ziskových. I proto společně s Morgan Stanley a Natixis Metals Focus předpokládá světový pokles těžby. Velkou otázkou zůstává jen, jak rychle k němu dojde.

Pokud bude měnová politika méně nejistá, fundamenty nabídky a poptávky se mohou stát důležitějším faktorem ovlivňujícím cenu zlata. Podle Bank of America se bude průměrná cena zlata ve čtvrtém čtvrtletí pohybovat kolem 1300 USD za trojskou unci. Standard Chartered počítá ve stejném období s cenou kolem 1320 USD. Ani peněžní správci si nemalují vývoj ceny zlata na růžovo. Nízká inflace a silný dolar narušily pověst zlata jako kovu pro hedging. Jak uvedl analytik Deutsche Bank Grant Sporre, klesající těžba zlata minimálně ovlivní myšlenkový proces investorů a v tomto smyslu by se mohlo jednat tak trochu o dvojitou pohromu.

Zdroj: Reuters, BBG.

Autor: Redakce

Diskuze

Redakce | 2015-05-02 00:14:30

v titulku do sebe narážeji dva řádky...


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity