Úterý 11. 12. 2018

Krúpa chce vydělat na NWR. Skupuje akcie i dluhopisy a chystá žaloby

03.07.2015

Miliardář Pavol Krúpa skupuje akcie a dluhopisy těžařské společnosti NWR. Ve firmě chce získat několikaprocentní podíl s cílem aktivně vystupovat na valné hromadě, případně vedení firmy žalovat u soudů. Akcie NWR v posledních dnech posilují.

zpráva Krúpa chce vydělat na NWR. Skupuje akcie i dluhopisy a chystá žaloby

Nová kořist. Po úspěšné spekulaci s O2 se Pavol Krúpa zaměřil na akcie NWR.
autor: archiv HN

 

Miliardář Pavol Krúpa se pouští do spekulace s veřejně obchodovatelnou společností NWR. Skupuje akcie a dluhopisy černouhelného těžaře se záměrem získat v něm vliv na jeho vedení. Co si ale vezme na ztrátové firmě, která delší dobu balancuje na hraně přežití, zatím příliš jasné není.

Dravý investor, který vešel ve známost nákupem třetinového balíku ve firmě Moravia Energo od bývalého premiéra Stanislava Grosse, HN potvrdil, že se na NWR zaměřuje. "Ano, akcie NWR skupuji, ale nebudu to dál komentovat. Je to na začátku."

Jeho cílem je podle informací HN vybudovat ve firmě významný podíl a poté se z pozice aktivistického akcionáře na valné hromadě dožadovat odškodnění za údajné prohřešky managementu. Jaké, nechce Krúpa konkretizovat. Mohou se vztahovat například k loňské kapitálové restrukturalizaci, jejímž výsledkem bylo značné naředění hodnoty akcií a posílení vlivu věřitelů ve firmě. Samotná společnost se k záležitosti nechce vyjadřovat.

Krúpovu aktivitu dokládají zvýšené zobchodované objemy akcií NWR, jež přitom patří spíše k ospalejším titulům pražské burzy. Například ve středu 24. června změnilo majitele přes 50 milionů akcií v hodnotě 8,5 milionu korun. Toto množství představuje 0,7 procenta firmy. V jiné dny se typicky zobchodují maximálně vyšší jednotky milionů akcií.

Krúpa si chce v NWR vybudovat až pětiprocentní podíl, což by při stávající ceně 20 haléřů za akcii znamenalo investici zhruba 70 milionů korun. Na to, aby mohl společnost zažalovat, což je jeden z jím zvažovaných kroků, však velký akciový balík shromažďovat nepotřebuje. Kromě akcií skupuje i dluhopisy NWR. Ty by mohly v budoucím osudu firmy hrát větší roli, jelikož společnost je značně zadlužená a v případě insolvence jsou zájmy věřitelů těm akcionářským nadřazeny.

Větší obchodní aktivita mimo jiné způsobila, že akcie se po setrvalém poklesu až na 17 haléřů za kus začaly v posledních dnech vydávat směrem vzhůru. Posilovaly dokonce i toto pondělí, kdy finančními trhy otřásala hrozba řeckého bankrotu a vystoupení z eurozóny.

NWR, jehož čtvrtinovým vlastníkem je majitel vydavatele HN Zdeněk Bakala, se už čtvrtý rok potýká s poklesem cen energetického i koksovatelného uhlí. Těžař navzdory snižování nákladů hospodaří se ztrátou, a navíc ho už delší dobu trápí ubývání hotovosti na účtech. Loni ve snaze zabránit insolvenci prošel radikální kapitálovou restrukturalizací. Hlavní akcionáři a věřitelé do firmy nalili nové peníze, prodloužili splatnost dluhopisů a zmírnili úrokovou zátěž. Zároveň bylo vydáno velké množství nových akcií, čímž se hodnota zbylých výrazně naředila. Výměnou za to se společnost, obchodovaná na burze od roku 2008, prakticky odevzdala do rukou věřitelů.

Ti budou letos v říjnu testovat, jestli má těžař na účtech alespoň 40 milionů eur. Pokud nebude mít dostatek peněz, dostane se ihned do insolvence. Ke konci března NWR na hotovosti zůstávalo 84 milionů eur, o 44 milionů eur méně než na konci loňského roku. Podle zdroje HN by měla firma podzimní test přečkat se zhruba 60 miliony eur na účtech, jelikož velkou část investičních nákladů do ražeb nových šachet už letos provedla.

Krúpa je v posledních měsících na pražské burze velmi aktivní a také úspěšný. Těsně před rozdělením operátora O2 investoval do jeho značně podhodnocených akcií 350 milionů korun. Po rozdělení akcie obou firem značně zdražily a Krúpa na spekulativní sázce vydělal stovky milionů korun.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity