Úterý 11. 12. 2018

Kupujte evropské akcie, doporučují odborníci

14.07.2015

Ve druhém pololetí by se mělo podle odborníků dál více dařit evropským než americkým akciím. Kurzy na evropských burzách již prý zahrnují i případný odchod Řecka z eurozóny. Zajímavou investicí mohou být banky na starém kontinentě, polské, turecké či srbské dluhopisy, zlato může dál ztrácet.

zpráva Kupujte evropské akcie, doporučují odborníci

Ilustrační foto z burzy NYMEX (New York)
autor: REUTERS

 

Akciové trhy připomínají tobogan, jehož trasu v poslední době silně ovlivňují informace o řešení řeckých dluhů. Nově burzami zahýbaly i obavy z výrazného poklesu čínských akcií. Odborníci ale věří, že se tyto hrozby podaří překonat a akcie, zejména evropské, budou dál růst. Nedůvěru nadále vyvolává zlato, velmi obezřetně je třeba přistupovat k dalším komoditám i dluhopisům.

V prvním pololetí vykázala řada evropských burz dvouciferný růst, zatímco americké indexy S&P 500 a Dow Jones stagnovaly. Akcie přišly v posledních dvou měsících kvůli obavám z odchodu Řecka z eurozóny o část zisků, nyní je již tento scénář zahrnut v jejich cenách, míní makléř firmy Wood and Company Vladimír Vávra. Do konce roku čeká dvojciferný růst evropských akcií, u amerických nejvýše o několik procent.

"Přes současnou korekci letos výnosy akcií spolehlivě překonávají dluhopisy, komodity i zlato," dodal hlavní analytik Patria Finance Tomáš Sýkora. Překvapil ho pololetní téměř třicetiprocentní výnos maďarského akciového indexu BUX. Český index PX zpevnil o šest procent, polský WIG 20 ztratil tři procenta.

Aby akcie dál rostly, nesmí podle Sýkory americká centrální banka Fed příliš spěchat se zvyšováním sazeb. Čínská vláda by zase měla uklidnit tamní akciový trh. Americké a německé akcie mohou do konce roku posílit asi o pět, respektive deset procent, od českých již Sýkora v průměru příliš nečeká.

Analytik Martin Krajhanzl z České spořitelny sází ve druhé části roku spíše na americké akcie. Především kvůli relativnímu bezpečí oproti Evropě, kterou čekají volby ve Španělsku s posilující stranou Podemos.

Preferujte banky, radí odborníci
V Evropě by měli investoři kvůli obnovení ekonomického růstu a lepšící se kvalitě aktiv preferovat finanční sektor, například Commerzbank a Erste Bank. Z amerických akcií doporučuje Vávra z Wood and Company Boeing, Caterpillar a Lockheed Martin.

Jeden z nejvyšších dividendových výnosů nabízejí české akcie. Kombinací nákupů Komerční banky, ČEZ, Philip Morris ČR a Pegas Nonwovens lze podle Vávry získat průměrný dividendový výnos přes šest procent.

Sýkora z Patria Finance sází spíše na evropské, a to finanční a cyklické akcie, například italskou banku Intesa Sanpaolo, německou automobilku Daimler a farmaceutické firmy Roche a Bayer. V USA preferuje zdravotnictví a technologie, dlouhodobě akcie Applu či JPMorgan.

Krajhanzl z České spořitelny pokládá za atraktivní akcie automobilek, které nyní doplácejí na menší prodeje nových aut v Číně. V Česku by si kvůli očekávaným dobrým výsledkům vybral akcie O2 CR.

Polské, turecké či srbské dluhopisy
Vzhledem k napětí mezi Řeckem a jeho věřiteli se může podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala dařit kvalitním německým, americkým a částečně i českým dluhopisům. Ani varianta odchodu Řecka z eurozóny by podle něj neměla způsobit větší a delší otřesy. Ovšem za předpokladu, že se "nákaza" nerozšíří do jiných zemí eurozóny. Očekávaný růst sazeb nahrává dluhopisům s pohyblivými úroky. Kdyby je ale kupovali všichni investoři, jejich výnosy by nelákaly. Část investorů tak může místo dluhopisů preferovat komodity, těžící z ekonomického oživení.

Portfolio manažer společnosti Conseq Investment Management Ondřej Matuška považuje po nedávném růstu výnosů ve střední a východní Evropě za zajímavé polské státní dluhopisy. Nadprůměrně vysoké výnosy nabízejí turecké dluhopisy, za atraktivní pokládá i méně likvidní srbské obligace. Po poklesu cen jsou poměrně zajímavé i firemní dluhopisy investičního stupně a vysoce úročené rizikové dluhopisy. V Česku podle něj silně vzrostl zájem o dluhopisy s pohyblivými úroky i o firemní obligace.

Cena zlata může dál klesat
Z komodit se podle analytičky Colossea Evy Mahdalové v prvním pololetí dařilo hlavně benzinu. Cena tohoto produktu, obchodovaného v termínových obchodech na newyorské burze NYMEX, vzrostla o 52 procent, ropy typu Brent o 15,2 procenta, lehkého topného oleje o 13,8 procenta. Naopak zlato ztratilo 4,4 procenta, stříbro šest procent, hovězí maso 7,2 procenta a hliník 7,7 procenta.

Hlavně kvůli očekávanému snížení sklizně v Ghaně pokládá Mahdalová za atraktivní kakao, vzhledem k poklesu zásob a osetých ploch i obilniny. A cukr. Cena troyské unce zlata by se měla letos pohybovat mezi 1100 až 1300 dolary, barelu ropy díky převisu nabídky v rozmezí 40 až 60 dolarů za barel.

Řada komodit je i díky zpomalení čínské ekonomiky velmi levná. Analytik Komerční banky Josef Němý doporučuje sázet na základní kovy, hlavně zinek, cín a zejména nikl, jehož ceny jsou na mnohaletém minimu a mohou se kvůli poklesu zásob zamířit vzhůru. Cena troyské unce zlata (31,1 gramu) může podle něj letos klesnout ze zhruba 1165 na 1050 dolarů. Příčinou je očekávané posílení dolaru a růst úroků ve Spojených státech, který zlato znevýhodňuje vůči akciím či dluhopisům.

Ceny ropy nedávno klesly kvůli nečekanému růstu jejích zásob v USA. Ve druhém pololetí se ale může její nabídka snížit. Cena barelu ropy typu Brent by tak mohla podle Němého do konce roku vzrůst ze současných zhruba 57 na 65 dolarů.

Méně tradiční investice
Neortodoxní investoři si mohou podle Vávry z Wood and Company koupit akcie polské firmy CD Projekt, která vyvíjí a distribuuje počítačové hry. Vůči srovnatelným firmám se její cenné papíry obchodují s více než dvouciferným diskontem, jejich dividendový výnos může činit 16 procent.

Martin Krajhanzl z České spořitelny považuje za dlouhodobě zajímavé velké hráče z oblasti solární energie. Blížící se premiéra nového dílu Hvězdných válek může pomoci akciím firmy Walt Disney.

Matuška z Conseq Investment Managementu doporučuje dlouhodobě vsadit na růst koruny k euru, které nad 27 korunami drží jen politika ČNB.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity