Pátek 20. 07. 2018

Kvůli ČSA zlevníme, musíme ale vydělávat, říká šéf Aeroholdingu Václav Řehoř

23.06.2015

Český Aeroholding loni celkově prodělal, provozní zisk ale vzrostl na 3,6 miliardy. Letiště Václava Havla chce více investovat do svého rozvoje. Tržby skupiny vzrostly díky prodeji leteckého paliva.

zpráva Kvůli ČSA zlevníme, musíme ale vydělávat, říká šéf Aeroholdingu Václav Řehoř

Šéf Českého Aeroholdingu Václav Řehoř.

 

Pražské letiště Václava Havla dál asistuje u záchrany Českých aerolinií. A to i když vlastní už jen necelou pětinu akcií.

"Po dohodě s ČSA snížíme ceny některých služeb," říká šéf Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Firma vlastnící letiště tak chce svému největšímu klientovi vyjít vstříc, aerolinie totiž zvažují, že by začaly využívat služeb konkurence.

"Samozřejmě to musí dávat smysl, pokud bychom prodělávali, mohou si ČSA najít někoho jiného," dodává Řehoř. Jde například o ceny za odbavení letadel a cestujících nebo údržbu letadel. Ve všech těchto oblastech se spekuluje o tom, že by ČSA odešly od své dříve mateřské společnosti ke konkurenci.

České aerolinie výsledky Aeroholdingu výrazně ovlivnily i v loňském roce. Podle mezinárodních účetních standardů prodělaly ČSA 599 milionů korun, dalších 1,2 miliardy korun musel Aeroholding odepsat z hodnoty majetku, který od aerolinií v rámci jejich záchrany nakoupil.

Celá skupina tak skončila podle mezinárodních účetních standardů ve ztrátě 324 milionů korun, a to přesto, že provozní zisk EBITDA vzrostl na 3,6 miliardy.

Aeroholding totiž za miliardy korun nakoupil od ČSA jejich nemovitosti i dceřiné firmy. V účetnictví je měl za jejich kupní cenu, nyní je přeceňuje na realističtější hodnoty. Například hodnota opravárenské firmy ČSA Technics klesla z miliardy na polovinu. Stejně tak došlo i k přecenění dalších firem a nemovitostí. Aeroholding od ČSA koupil i budovy, pro které nemá využití. Přitom jejich ocenění počítalo s tím, že budou mít nájemce, a tedy i využití.

"Od ČSA jsme majetek kupovali poměrně draze," říká Řehoř. Odmítá ale, že by v minulosti kupovali uměle nadhodnocená aktiva. Podle něho se při určování ceny nepočítalo například s propadem ruského trhu nebo válkou na Ukrajině.

Při procházení hospodaření minulých let procházejí Řehořovi lidé 2000 smluv a necelých 500 jich znovu soutěží. Chtějí tak ušetřit zhruba 150 milionů korun.

V dokumentech narazili i na 200 milionů korun, které byly ve výroční zprávě zmíněny jako odměna vyplacená tehdejšímu vedení. K této transakci nebyl žádný doklad, nenašel se ani na ministerstvech financí a dopravy, jejichž zástupci v dozorčí radě údajně vyplacení schvalovali. Doklad nenašli ani auditoři a peníze na jednotlivé účty vyplácela třetí firma. Podle dosavadních informací šlo 150 milionů korun na účet tehdejšího šéfa Aeroholdingu Miroslava Dvořáka.

"Podali jsme trestní oznámení a čekáme, že policie si pozve jednotlivé účastníky a bude vyšetřovat," uvádí Řehoř. Dvořák se k tomu vyjadřovat nechce, odvolává se na probíhající vyšetřování.

Kromě procházení nevýhodných smluv z minulosti se Řehoř snaží zaměřit i na služby zákazníkům. A to bude letiště stát dost peněz. Firma investuje do přestavby příjezdové silnice, plánuje i přestavbu terminálů a jejich okolí, zlevnila jídlo ve svých restauracích i dlouhodobé parkovné pro cestující.

Nedaří se ale zlepšit spojení centra Prahy s letištěm veřejnou dopravou. Řehoř se zatím bez výsledku snaží přesvědčit Prahu, aby na letiště jezdil barevně odlišený autobus. Po půlroce se debata dostala k tomu, jestli by byla lepší modrá, nebo zelená barva.

Řehoř plánuje, že bude firma dál šetřit. Počet křesel v představenstvu by měl klesnout z pěti na tři. Pokračuje také snižování lidí v managementu a úprava mezd těch přeplácených na tržní úroveň. Naopak u nemanažerských pozic dochází k růstu mezd, případně k výplatě bonusů.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity