Středa 12. 12. 2018

Libra pokračuje v propadu. Vůči dolaru klesla kvůli brexitu na nové 31leté minimum

08.07.2016

Libra pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolaru a sestoupila až na 1,2798 amerického dolaru. Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda. Mají strach z možného šíření finančních potíží napříč jednotlivými státy. To je nutí investovat do bezpečnějších aktiv, jakými jsou vedle japonského jenu například vládní dluhopisy.

zpráva Libra pokračuje v propadu. Vůči dolaru klesla kvůli brexitu na nové 31leté minimum

Britská libra ve středu na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 amerického dolaru a sestoupila až na 1,2798 amerického dolaru, tedy nové minimum téměř za 31 let.

Mezi investory rostou obavy z obecnějších důsledků britského referenda, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii. Japonský jen kvůli nechuti investorů pouštět se do rizikových obchodů naopak posiluje.

Britská měna klesla v asijském obchodování rovněž k euru. Jednotná evropská měna vystoupila vůči libře v asijském obchodování až na 0,8626 libry, tedy nejvýše od října 2013. Libra k japonskému jenu klesla až na 128,81 jenu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2012.

Ztráty později zmírnila, před 08.00 středoevropského letního času se pohybovala na úrovni 130,37 jenu se ztrátou 1,5 procenta. Dolar k jenu ztrácel 0,6 procenta na 0,6155 jenu.

Šokující rozhodnutí britských voličů opustit unijní osmadvacítku a s ním spojená nejistota srážejí v posledních dnech britskou měnu na nejnižší hodnoty od září 1985. Trhy znejistila i rozhodnutí pozastavit obchodování ve třech britských fondech komerčních nemovitostí.

Investoři mají strach z možného šíření finančních potíží napříč jednotlivými státy. To je nutí investovat do bezpečnějších aktiv, jakými jsou vedle japonského jenu například vládní dluhopisy. Výnos klíčového amerického vládního dluhopisu s desetiletou splatností tak ve středečním asijském obchodování klesl na nové rekordní minimum 1,345 procenta. Na novou historicky nejnižší úroveň klesl i výnos desetiletého japonského dluhopisu.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity