Pondělí 10. 12. 2018

Libra prohlubuje svůj pád. Dosáhla nového 31letého minima

04.10.2016

Britská libra se v obavě z možných dopadů vystoupení Británie z Evropské unie propadla vůči dolaru na nové minimum za 31 let. Sestoupila tak pod úroveň, na niž klesla po červnovém referendu, ve kterém se britští voliči vyslovili pro odchod z evropského bloku. Vůči euru je pak nejníže za tři roky. Pohyb na měnových trzích je reakcí na vyjádření britské premiérky Theresy Mayové, že vyjednávání o vystoupení z Evropské unie Londýn zahájí v březnu příštího roku.

zpráva Libra prohlubuje svůj pád. Dosáhla nového 31letého minima

Libra dopoledne oslabila o více než půl procenta na 1,2757 dolaru, nejníže od června 1985. Už v pondělí její kurz klesl o 1,3 procenta na minimum od začátku července a do blízkosti jednatřicetiletého minima 1,2796 dolaru, kam sestoupil ve dnech po referendu. Od hlasování libra na dolar ztrácí asi 15 procent.


Ministerská předsedkyně o víkendu uvedla, že k otevření Článku 50, který je třeba pro realizaci brexitu, dojde na konci prvního čtvrtletí 2017. To podle BBC znamená, že odchod Velké Británie z EU nastane nejspíše v polovině roku 2019. Britský ministr financí Philip Hammond dnes varoval, že britská ekonomika bude během rozhovorů čelit otřesům a že ji zřejmě čeká několikaleté období nejistoty.

Velké škody se naopak vyhnuly britským akciím. Index FTSE 100 stoupl o 1,25 procenta. Podle tržního analytika Chrise Beauchampa to bylo dáno právě oslabením libry, protože zisky zaznamenávaly především akcie velkých firem a exportérů, jimž slabší libra prospívá.


Index FTSE postihl prudký pád těsně po referendu o vystoupení Británie z EU, od té doby ale již získal více než 10 procent.

Zdroj. Euro

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity