Sobota 19. 01. 2019

Lithium na Cínovci vytěží Australané. Kov do elektromobilů se ale bude zpracovávat v Česku, slibuje vznikající memorandum

17.07.2017

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá zásadní dokument, který se bude týkat budoucí těžby lithia na Cínovci. Memorandum připravované spolu s australskými těžaři, případně tamní vládou, má zajistit, že lithium z Cínovce zůstane ke zpracování v Česku. Těžba by mohla začít nejdříve v roce 2020.

zpráva Lithium na Cínovci vytěží Australané. Kov do elektromobilů se ale bude zpracovávat v Česku, slibuje vznikající memorandum

Může to být po dlouhé době první otevřený hlubinný důl v Česku. Nebo spíše znovuotevřený. Těžba strategického lithia, které je důležité pro dvě rychle rostoucí oblasti průmyslu − výrobu elektromobilů a skladování energie, může proto už za pár let oživit chodby a štoly na Cínovci v Krušných horách. Těžbu by měla zajistit australská společnost European Metals.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) nyní vzniká memorandum, které má zaručit, že lithium z Cínovce zůstane ke zpracování a další výrobě doma. Zájem na tom mají také Australané, kteří si chtějí pojistit již investované desítky milionů korun téměř do třiceti nových průzkumných vrtů.

"Je snaha vyjádřit zájem českého státu lithium těžit jako základ pro nové technologie. V memorandu by zároveň mělo být, že se surovina nebude zpracovávat v cizině," uvedl Richard Pavlík, ředitel firmy Geomet, která průzkum na Cínovci provádí a od roku 2013 ji vlastní australská European Metals.

Tiskový odbor ministerstva se zatím k problematice nevyjádřil. "Ředitel odboru surovinové politiky je na dovolené a zastoupit ho v tom nikdo nemůže," řekl tiskový mluvčí úřadu František Kotrba.

Podle dobře informovaného zdroje blízkého úřadu už ministerstvo s přípravou memoranda skutečně začalo, je ale v rané fázi a dříve než do konce roku se nepodepíše.

Práce na dokumentu potvrdil i ministr životního prostředí Richard Brabec. "Vím, že se na MPO připravuje. Je třeba, aby stát nevydělával jen na poplatcích za těžbu. Surovin moc nemáme a je nutné, aby stát zajistil, že těžba bude s maximální přidanou hodnotou, tedy včetně zpracování," řekl Brabec.

Česko chce, aby v zemi vznikl celý výrobní řetězec spojený s lithiem. Agentura CzechInvest se snaží přilákat do země podniky, které by surovinu potenciálně využívaly. Příkladem je investice předního světového výrobce baterií A123 Systems do závodu na Ostravsku, kde do roku 2021 plánuje výrobu 1,8 milionu baterií ročně. Japonská společnost Central Glass zase v Pardubicích hodlá vyrábět elektrolyt do baterií pro elektromobily.

Australané chtějí díky memorandu získat záruku, že český stát, který podle horního zákona vlastní veškeré suroviny pod zemí, nebude těžbu blokovat. Proto již letos uzavřeli dohodu s potenciálním českým odběratelem lithia, kterým může být firma HE3DA, jež připravuje vlastní výrobu baterií.

Kdo nakonec ale bude pod dokumentem podepsaný, není jisté. "Ministerstvo průmyslu a obchodu by rádo mělo partnera na úrovni australské vlády," uvedl Pavlík. European Metals by podle něj spíše preferovala memorandum podepsat za sebe.

Australané jsou nakloněni i myšlence státní spoluúčasti na svém podnikání. "Nabízejí, že by český stát do podniku kapitálově vstoupil nebo případně jinak participoval tak, aby měl zdroje informací," řekl Pavlík. V úvahu připadá například účast státního těžařského podniku Diamo. Ten nedávno uzavřel dohodu s jinou australskou těžební firmou Auroch Minerals, která má v dole Tisová na Sokolovsku zájem o těžbu kobaltu, dalšího kovu důležitého pro elektromobilitu.

Těžební průmysl je v Austrálii klíčovým odvětvím ekonomiky. Kromě těžebních gigantů typu BHP Billiton nebo Rio Tinto zde působí i množství malých těžařů, kteří mají svoje akcie na burzách v Sydney a v Londýně.

Tyto společnosti investují do průzkumu nových ložisek po celém světě, jako to udělala na Cínovci European Metals. Jejím hlavním akcionářem je kromě jejich manažerů například skupina Rare Earth Minerals, která už investovala celkem do šesti podobných projektů, z nichž tři jsou nyní v raném stadiu těžby.

Austrálie je v tuto chvíli i největším producentem lithia na světě. Z loňských 36 tisíc tun připadá přímo na Austrálii 14 300 tun. Dalším významným těžařem je Chile, kde se vytěžilo 12 tisíc tun.

V případě Cínovce se s těžbou počítá nejdříve v roce 2020. Studie proveditelnosti zatím propočítala prvních 21 let provozu dolu. Během nich by se z podzemí ročně odčerpaly necelé dva miliony tun rudy. Úpravárenský závod zatím plánovaný v Dubí pod Krušnými horami by z nich ročně vyráběl téměř 21 tisíc tun velmi dobře prodejné suroviny. Čistá hodnota projektu vypočítaná na základě deseti procent zásob činí podle studie 540 milionů dolarů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity