Pátek 18. 01. 2019

Mario Draghi by mohl opustit křeslo prezidenta ECB

01.05.2015

Odchod Maria Draghiho z postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB), či krach Ruska v důsledku klesajících cen ropy a finančních sankcí.

zpráva Mario Draghi by mohl opustit křeslo prezidenta ECB

Odchod Maria Draghiho z postu prezidenta Evropské centrální banky (ECB), zda krach Ruska v důsledku klesajících cen ropy a finančních sankcí. Takové události by mohly mít vážné následky pro finanční trhy, jakož i na ekonomiky evropských států. Na dosahy těchto událostí upozorňuje Saxo Bank ve svých 10 šokujících předpovědích které vydává každý rok. "Rok 2015 bude těžký. Může to být i rok, na který se budeme dívat jako na samotné dno, a to ve všech směrech. Inflace za několik posledních dekád klesla na své minimum, tento vývoj následovaly i úrokové sazby a ceny energií jsou výrazně nižší , "konstatoval v předpovědích hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen.
Banka každoročně vydává předpovědi s cílem upozornit investorů, což by mohly události, pokud by k nim došlo, znamenat pro jejich investice. "Tyto šokující předpovědi se pokoušejí najít příklady deseti poměrně kontroverzních událostí, které by mohly svět investic obrátit vzhůru nohama. Předpovědi sice nastiňují trochu extrémní scénáře, nicméně pravdou zůstává, že mnoho z nich se během let naplnilo," doplnil Jakobsen.
Banka například předpovídá, že Draghi opustí ECB, aby se Němci ztotožnili s kvantitativním uvolňováním. "Jeho nástupcem se stane Jens Weidmann z Bundesbanky. Draghi bude chtít uplatnit své schopnosti v Itálii, kde prezident Napoliatno předloží návrh, aby se Draghi stal jeho nástupcem," uvedl Jakobsen.
Podle Saxo Bank by se mohla v roce 2015 zhoršit i ekonomická situace Ruska. "Klesající ceny ropy a finanční sankce ze strany geopolitických protivníků Ruska způsobí krach, kdy velké ruské společnosti či dokonce sama ruská vláda přestane splácet zahraniční dluhy. Krach podobný tomu v roce 1998 je nezbytný pro zajištění budoucnosti země, stejně tak je ale třeba najít diplomatické řešení ukrajinské otázky, "přiblížil Jakobsen.
Další prognózou je pád sektoru bydlení v Británii. "Hrozí, že tamní centrální bank Bank of England zvýší sazby, což by v roce 2015 způsobilo pád trhu bydlení a propad cen až o 25%," doplnil Jakobsen.
Saxo Bank přitom upozorňuje i na další události, které by se mohly v roce 2015 stát. Například může dojít k dalším útokům na největších hráčů v oblasti elektronického obchodování. Mohou tak způsobit obrovské škody poskytovatelům cloudových služeb. K letošním prognózám také patří vystoupení Británie z Evropské unie po velkém celostátním úspěchu Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) ve volbách. V Evropě by se také mohla zatemnit obloha v důsledku možného výbuchu islandské sopky Bardarbunga. To by mohlo podle Saxo Bank vystrašit investory, že úroda napříč Evropou bude slabá a ceny obilí se zdvojnásobí.

Zdroj: TASR

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity