Pondělí 21. 01. 2019

Merkelová má kvůli Řecku problémy ve vlastní straně. Její poslanci jsou proti další pomoci

18.08.2015

Až stovka poslanců CDU/CSU bude zřejmě proti třetímu balíku pomoci Řecku. Hlasování ve středu zachrání sociální demokraté a zelení. Němci chtějí pečlivý dohled nad řeckými reformami.

zpráva Merkelová má kvůli Řecku problémy ve vlastní straně. Její poslanci jsou proti další pomoci

Třetí balík pomoci Řecku způsobil, že německá kancléřka Angela Merkelová čelí jedné z největších vnitrostranických krizí od roku 2000, kdy byla zvolena předsedkyní křesťanských demokratů.

Desítky poslanců její strany CDU budou nejspíš ve středu hlasovat proti pomoci ve výši 86 miliard eur, na které má lví podíl Německo. Třetí řecký bailout tak projde jen díky podpoře koaličních sociálních demokratů a opozičních Zelených. A kancléřka bude muset nezvykle obhajovat svoji vůdčí roli uvnitř strany, kde sílí nespokojenost s její politikou vůči Řecku.

V nedělním rozhovoru pro televizi ZDF byla kancléřka ohledně pomoci Řecku optimistická, i když odmítla hovořit s jistotou o tom, že se situace v Řecku zlepší. Vzkaz domácím poslancům, kteří nad pomocí váhají a chtějí spoluúčast Mezinárodního měnového fondu a pečlivý dohled nad dodržováním podmínek bailoutu, zněl v televizi jasně: Kancléřka počítá s tím, že MMF se do záchrany Řecka zapojí. "O tom nemám pochybnosti," řekla.

O tom, zda se k pomoci připojí, může ovšem fond podle šéfky Christine Lagardeové rozhodnout až v říjnu. Šéf poslanecké frakce CDU a blízký spojenec Merkelové Volker Kauder řekl, že zapojení MMF je "podmínkou", aby konzervativci podpořili novou půjčku.

Stovka je kritické číslo
Už v půlce července, kdy parlament hlasoval, zda o další půjčce vůbec jednat, bylo proti 60 konzervativních poslanců. Nyní by to mohlo být podstatně více. Za krizové číslo se považuje stovka z 310 poslanců CDU/CSU. Obvykle dobře informovaný tabloid Bild o víkendu uvedl, že proti by mohlo být až 120 konzervativních poslanců. "Obávám se, že si znovu kupujeme trochu času za velké, opravdu velké peníze," řekl čelný a dlouhodobý kritik pomoci Řecku Wolfgang Bosbach.

"Chcete-li hlasy, potřebujeme tvrdý balík reforem s pečlivým dohledem. To jsme vždy požadovali," řekla Gerda Hasselfeldtová, šéfka skupiny poslanců CSU z Bavorska. Řecká vláda podle ní pochopila, že nemůže jít hlavou proti zdi, k čemuž přispěl tvrdý německý postoj.

Šéfové frakcí však na své poslance tvrdě tlačí, aby strana navenek působila jednotně. Tajemník poslaneckého klubu CDU Michael Grosse-Brömer ovšem na kritiky podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung zaútočil, že se nechystají doopravdy hlasovat proti, ale jen využívají populismu. Podle v pátek zveřejněného průzkumu pro deník Handelsblatt je proti třetímu balíku pomoci Řecku 57 procent Němců. A 84 procent Němců také nečeká, že by řecká vláda splnila podmínky třetího bailoutu.

Kancléřka Merkelová v ZDF řekla, že postoj vlády premiéra Alexise Tsiprase se v posledních týdnech dramaticky liší od postoje v předchozích měsících a že si troufá být optimistická, pokud jde o výhled vývoje v Řecku. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v pátek při schvalování třetího bailoutu ministry financí řekl, že budou pečlivě sledovat plnění slibů, k nimž se řecká vláda zavázala.

Hrozí Řecku předčasné volby?
Pokud německý parlament ve středu pomoc schválí, Atény mohou dostat ve čtvrtek prvních třináct miliard eur a splatit 3,2 miliardy eur Evropské centrální bance. Dalších deset miliard půjde na rekapitalizaci bank. Další tři miliardy Řecko inkasuje během podzimu podle toho, jak se bude dařit uvádět reformy do praxe.

To by se však mohlo zadrhnout po rozpadu vládní strany Syriza a případných předčasných volbách v Řecku. O nedůvěře vládě může tamní parlament hlasovat už 20. srpna.

V případě vyslovení nedůvěry tak reformy sice budou schváleny na papíře, ale nebude je mít do předčasných voleb kdo uvádět do praxe. Atény si tak ohrozí výplatu další části pomoci na podzim.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity